Amazonlar'da Jaguar'ı çekebilirse dünyada 9 kişi arasına girecek

İç çamaşırı ve mayo üretimi yapan 48 yıllık Ten'in ikinci kuşak temsilcisi Orhan, şirketinin katalog çekimlerini kendi yapıyor. Orhan, hobisi 'kedi fotoğrafları'na jaguarı eklemek için Amazon ormanlarının yolunu tutacak

Pazar 09.08.2009
ABONE OL
Bundan 48 yıl önce kurulan Ten İç Giyim, pazara ilk olarak korse üretimiyle girdi. Atilla Orhan tarafından kurulan firma, korsenin ardından sutyen ve küloda ve daha sonra mayo üretimine geçmiş. Bugün, Ten, XINTIMA, Loliten ve Edora markaları altında üretim yapan Ten İç Giyim, sektörde0 yer eden, yılların markası...Ten'in ikinci kuşak temsilcisi, 36 yaşındaki genç patron Deha Orhan'la kış sezonuna getireceği yenilikleri ve bugüne kadar dile getirmediği fotoğrafı merakı üzerine konuştuk. Orhan konuya kadınlar için üretim yapan bir iç giyim firmasının yöneticisi olmanın bazen kadınları anlamak konusunda zorlukları olduğunu söylese de, Türkiye'deki bütün iç giyim firmalarının yöneticilerinin erkek olduğunu belirtiyor. Bir aile şirketi olan firmanın Ten adında üretim yapan tüm markalarının tasarımlarını bugüne kadar 33 yaşındaki kız kardeş Seba Orhan yapıyordu. 2010 sezonu için ünlü tasarımcısı Hakan Yıldırım'la anlaştı.

KALİTELİ ERKEK ÇAMAŞIRI YOK

Koleksiyon için Yıldırım şimdiden çalışmaya başladı. "Bunun dışında bir de yeni bir marka yaratıyoruz. "Cubalibra"...Bu marka bir parça daha üst. İsmini kokteyl mönüsünden bulduk" diyen genç işadamı sözlerine eski markası Edora'yı yeniden üretmenin mutluluğunu yaşadığını belirterek devam ediyor. Deha Orhan, piyasada gidip satın alınabileecek erkek çamaşırı olmadığını iddia ederek, "Bir sürü güzel işler yapan firma var. Ancak bayanlarda olduğu gibi kalitelisi yok. Olanlar da çok pahalı. Yurtdışına çıktıklarında erkekler ilk olarak iç çamaşırı bakıyorlar. Bunun nedenlerinden biri de erkeklerin çamaşır mağazalarına girmekten utanmaları" diyor.

ORHAN: SİBİRYA VE BULGARİSTAN'DA VARIM
BULGARİSTAN'IN
yüzde 80'ine mal veren ve neredeyse her mağazada Ten markasını satan Deha Orhan, geçen yıl da Sibirya'da iki mağaza için frainchise vermesiyle dikkat çekmişti. Genç girişimci; "Ben gelip ayda 3 bin euroluk mal alan ülkeye ben o ülkede varım demem. Benim için önemli olan bir ülkeye gittiğin zaman "Ten markasını biliyor musunuz?" diye sorduklarında "Evet biliyorum" diyorsa o ülkede varsın demektir" diye konuşuyor.

ARMANİ'YE KOMŞU XİNTİMA AÇACAK
GENÇ
işadamı 2010 için yeni kadın iç çamaşırı markası daha yaratıyor. Adı Xintima... Hedef sadece yurtdışı... İlk mağaza Milano'da, ikincisi İLondra'da açılacak. Üçüncü durak Düsseldorf, dördüncü ise NewYork. Orhan, "Gucci, Armani'lerin satıldığı caddelerde açılacak. Nefesimiz yeterse en önemli Türk markalardan biri haline gelecek" dedi.

KATALOG FOTOĞRAFLARINI KENDİ ÇEKİYOR
FOTOĞRAF
merakı nedeniyle stüdyo kurdu. Şirketinin dört yıldır katolog çekimlerini kendi yapıyor. En büyük hobisi "kedi" fotoğarfları. Afrika, Amerika, Sibirya'ya gitti. Orhan, Amazon'da jaguarı çektiğinde dünyadaki 9 kişiden biri olacağını söylüyor. Sonra Hindistan'da kaplan çekecek.

3 KITADA VAHŞİ KEDİLERİ ÇEKTİ
Deha Orhan, Afrika, Amerika ve Sibirya'da yaptığı çekimlerden sonra şimdi de Amazon ormanlarında jaguar fotoğrafı çekmek için uğraşıyor.