Mafyanın Lazio takımını ele geçirme planını polis bozdu

İtalyan polisi, kara para aklama operasyonu için Lazio'yu satın almaya çalışan mafya örgütü Camorra'nın adamlarını yakaladı. Mafya, hisse satışı için ortakları tehdit ediyor

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Cumartesi 09.08.2009 ABONE OL
İtalyan birinci futbol ligi kulüplerinden SS Lazio SpA'yı satın almaya çalışan ünlü mafya örgütü Camorra adına girişimlerde bulunan dört kişi İtalyan mali polis ekipleri tarafından gözaltına alındı. Aralarında halen ABD'de yaşayan Lazio'nun eski kulüp başkanı Giorgio Chinaglia'nın da bulunduğu 3 kişi hakkında da tutuklama emri çıkartan mali polis ekipleri, organize örgütle işbirliği yapan kişilerin 2004-2006 yılları arasında SS Lazio SpA şirketi hissedarlarını, hisselerini satmaları konusunda ölümle tehdit ettiğini açıkladı. İtalyan polisi, ülkede çok sayıda illegal operasyonlara adı karışan ünlü örgütün amacının İtalya'nın en önemli spor kulüplerinden Lazio'nun üzerinden kara para aklama operasyonu gerçekleştirmek olduğunu söyledi.

LAZİO ŞEMASI

Lazio kulüp başkanlığı görevini yürüten Claudio Lotito'nun avukatı Guido Gentile, mafyanın Lazio spor kulübünü gözüne kestirdiğini söyleyerek, "Organize suç örgütleri, şirketi ele geçirmek için çok ciddi girişimlerde bulundu. SS Lazio SpA'nın yüzde 65 hissesini elinde bulunduran kulüp başkanı Lotito ve eşi telefonla ve yaz ı l ı olarak ölüm tehditleri aldı, başkanın ofisinin çevresinde küçük çaplı bombalar patlatıldı" diye konuştu. İtalyan savcı ve mali polis tarafından ortaya çıkarılan 'Lazio Şeması'na göre organize örgütün çeşitli kanallardan topladığı paraların önce İtalya'dan Almanya, İsviçre ve Macaristan'daki bankalara gönderileceği saptandı. Polis ve savcılar, örgütün daha sonra aynı paraları Roma'daki kreditöre aktararak Lazio'nun çoğunluk hisselerini satın almayı planladığını söyledi. İtalyan mali polisi, geçen ay yaptığı baskınlar sonucu örgütle bağlantısı olduğu tespit edilen çok sayıda kişiyi gözaltına alırken, kökleri İtalya'nın güneyindeki Calabria'ya uzanan mafya örgütünün kontrolünde bulunan ünlü bar, restoran ve işletmelere de el koydu. Mafya üyelerine ait lüks araçlara da el koyan İtalyan polisi ele geçirilen varlıkların değerinin 200 milyon euronun üzerinde olduğunu açıkladı.

Camorra çetesinin kitabı yazıldı
İTALYA'NIN en eski suç organizasyonu olarak gösterilen Camorra'nun yaklaşık 7 bin üyesi olduğu tahmin ediliyor. Örgüt, kendini uyuşturucu, gasp, şantaj, koruma, haraç yolları ile finanse ediyor. İtalya'da yankı uyandıran çok sayıda cinayet ve adam yaralama olaylarından da sorumlu tutulan örgütün politik bir duruşu bulunmuyor. Kendi içinde 150'den fazla grup barındırdığı tahmin edilen Camorra'yla mücadele eden İtalyan polisi, örgütün normal bir mafya yapısından farklı şekilde hareket ettiğini ve organize olduğunu, bu yüzden bağlantılara ulaşmakta güçlük çektiklerini söylüyor. İtalyan yazar Roberto Saviano'nun kaleme aldığı ve Camorra suç örgütünün hikayesini anlatan 'Gomorrah' adlı kitapta da ünlü mafya örgütünün İtalya'da verdiği etkinlik mücadelesi anlatılıyor. 42 ülkede yayımlanan kitap beyaz perdeye de aktarıldı.

100 milyar $ gelirle Exxon'u katladı
ROMA merkezli araştırma kurumu Eurispes, İtalyan organize suç örgütleri ile ilgili yaptığı araştırmalarda inanılmaz rakamlara ulaştı. Şirket, mafya örgütlerinin her yıl milyarlarca dolar gelir elde ettiğini ortaya koydu. Geçen yıl başlıca üç organize suç örgütünün oluşturduğu konsorsiyumun gelirinin 100 milyar doları bulduğu, bunun da yüzde 54'ünün net kâr olduğu ortaya çıktı. Petrol devi Exxon Mobil, geçen yıl 45.2 milyar dolar gelir elde etti.

Faşist propagandası ile gündeme geliyor
İTALYA'NIN köklü takımlarından Lazio, elde ettiği ulusal ve uluslararası başarılarının yanı sıra oyuncu ve taraftarlarının maçlarda sergilediği faşist propaganda ve hareketlerde de zaman zaman gündeme geliyor. Lazio'nun eski kaptanı Paolo Di Canio'nun 2005 yılında Roma maçında Hitler selamı vermesi büyük tepki çekmiş, Kaptan Di Canio, yaptığı hareket yüzünden disiplin cezası almıştı. Lazio taraftarlarının da maçlarda zaman zaman Hitler pankartı açtığı ve faşist selamı verdiği biliniyor.

BUGÜN NELER OLDU