'Borsanın bu kadar hızlı yükselmesi rahatsız edici'

Borsanın önümüzdeki birkaç yılın yıldızı olacağını söyleyen Yapı Kredi Yatırım'ın genel müdürü Yıldırım, "Ancak kısa süre içinde bu kadar hızlı yükselmesi rahatsız edici" dedi

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Pazartesi 10.08.2009 ABONE OL
Borsa geçen hafta 44 bin 700'ü de geçerek yılın zirvesine çıktı. Dünya borsalarının dip yaptığı 9 Mart tarihinden bu yana İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) yüzde 93 yükseldi. Altı ayda krizin yaralarını sarmayı başaran İMKB'nin hızlı yükselişi birçok uzmanı tedrigin ediyor. Bir miktar kâr satışı sonrasında yükselişin daha sağlıklı olacağına inanan uzmanlar arasında Yapı Kredi Yatırım'ın genel müdürü Ahmet Yıldırım da var. "Borsadaki değerler çok hızlı arttı, bu biraz rahatsız edici" diyen Yıldırım, "Düşerken de abartılı bir düşüş olmuştu. Yükselişte de abartılıyor olabilir" dedi. İMKB'deki yükselişi bütün gelişmekte olan ülkelere yönelik artan risk iştahına bağlayan Yıldırım, "Kriz sonrasında gelişmekte olan ülkelerden 30 milyar dolar para çıkışı yaşandı. Bu yılın ilk 7 ayında bu para yeniden giriş yaptı. Çin, Hindistan gibi Türkiye de payını aldı. Türkiye bu ülkeler arasındaki en büyük yıldız değil ama bir yıldız" değerlendirmesinde bulundu.

'EKONOMİLER HÂLÂ KIRILGAN'
Global piyasalardaki tüm iyimser havaya rağmen Yıldırım temkinli konuşuyor: Krizden çıktık diyemeyiz. Ekonomiler kendi kendilerini besleyecek bir döngü kurmadı. Yani hâlâ devlet desteği ile ayakta. Bu nedenle kırılgan bir yapı var. Örneğin bir bankanın sorun yaşadığının ortaya çıkması ikinci bir dalganın başlamasına neden olabilir.

KÜÇÜK ARACILARA ÇIKIŞ YOLU GÖSTERİLMELİ
Türk bankaları hiç olmadığı kadar sağlam.
Şirket olarak pazar payımız yüzde 6.5 ve sektörün en kârlı şirketiyiz.
Banka kökenli olmayan küçük aracı kurumların ise sorunları büyük. Kendilerine çıkış yolu gösterilmesi gerekiyor.
Özel sektör tahvil pazarı yeniden canlanma yoluna gidiyor. Ama bunun için Hazine faizlerin bu seviyede istikrarlı olması gerekiyor.

BUGÜN NELER OLDU