Ramazan sofrasına Çin ile Arjantin de bulaştı

Ziraatçılar Derneği Başkanı Yetkin, tüketimdeki düşüş nedeniyle zam yapamayan satıcıların Arjantin ve Çin'den ithal edilen kalitesiz ürünleri yerlilerle karıştırıp, aynı fiyattan sattığını söyledi

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Pazartesi 10.08.2009 ABONE OL
Her yıl Ramazan ayı öncesinde olduğu gibi satıcılar yine kazançlarını artırmak için, dernek ve birlikler de uyarmak için harekete geçti. Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Başkanı Yetkin, tüketimdeki düşüş nedeniyle fiyatı artıramayan satıcıların kalitesiz ithal malların yerli ürünlerle karıştırarak aynı fiyattan sattığını, Tüketiciler Birliği de Ramazan öncesi fahiş zamlar yapıldığını söyledi. Temmuz ayında geçen yılın aynı ayına göre, tüketicinin aylık satın aldığı miktarın pirinçte 3.15 kilogramdan 2.98 kilograma, kuru fasulyede 2.11 kilogramdan 1.99 kilograma, mercimekte ise 2.05 kilogramdan 1.97 kilograma düştüğünü kaydeden İbrahim Yetkin, "Arjantin ve Çin'den ithal edilen kalitesiz pirinçler, Osmancık pirinci ile karıştırılıp Osmancık pirinci diye satılıyor. Tüketiciler çok dikkatli olmalı" dedi. Sebze-meyvedeki fiyat artışlarına da dikkat çeken Yetkin, üretici fiyatları düşerken tüketici fiyatlarında birkaç kata varan artışlara işaret etti ve önlem alınmasını istedi.

FIRSATÇILAR TEŞHİR EDİLECEK

Tüketiciler Birliği İzleme Komitesi Başkanı Cahide Pamuk bu yıl da "Ramazan fırsatçılarını'' yakından izleyeceklerini kaydetti. Pamuk "Ramazan vurguncularının izlenmesi ve niyet ettikleri haksız girişimin önlenmesi için, ramazan öncesi temel gıda ürünleri olan bakliyat, yağ, et, tavuk ve kahvaltılık ürünlerinde fiyat tespitleri yapılmıştır. Önümüzdeki dönemde fahiş fiyat artışı yapanları kamuoyuna açıklayacağız'' dedi.

BUGÜN NELER OLDU