Türkiye'nin enerjisinin yüzde 5'ini karşılayacağız

Yatırımlarını ambalaj, çimento, turizm ve perakendenin yanı sıra enerjiye de yoğunlaştıran Eren Holding, 2011'de Türkiye'nin elektrik ihtiyacının yüzde 5'ini tek başına karşılamayı hedefliyor

Pazartesi 10.08.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 10.08.2009
ABONE OL
100 milyon dolarlık yatırımla Bitlis Eren Üniversitesi'nin yeni kampüsunu inşa edecek olan Eren Holding, kağıt, ambalaj, çimento, turizm ve perakende sektöründeki yatırımlarının yanında, enerjide de yoğunlaşıyor. Modern Karton, Modern Kâğıt, Modern Ambalaj, Modern Enerji, Eren Enerji, Eren Tekstil, Denizli Çimento, Modern Beton, Mandalya Turizm, Ufuk Turizm, Eren Retail gibi şirketleri bünyesinde bulunduran Eren Holding, enerjideki yatırımlarla gelecek yıl 2 kat büyümeyi, 2011'de Türkiye'nin elektrik ihtiyacının yüzde 5'ini tek başına karşılamayı hedefliyor. Bitlis Eren Üniversitesi'nin yeni kampüsunun temel atma töreni sonrasında gazetecilerle sohbet eden Eren Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Eren, bu yılki 850 milyon dolarlık ciro hedeflerinde değişiklik olmadığını söyledi. 1.6 milyar dolarlık enerji yatırımıyla grup cirosunu 2010'da 1.5, 2011'de ise 2 milyar dolara çıkarmayı amaçladıklarını kaydeden Ahmet Eren, Eren Enerji'nin Zonguldak'taki termik santralinin 160 megavatlık ilk ünitesinin 2 ay içinde üretime geçeceğini, santralin tamamlandığında bin 360 megavat kurulu güce sahip olacağını bildirdi. 600'er megavatlık diğer iki ünitenin ise Temmuz 2010 ve Ocak 2011'de üretime geçeceğini belirten Ahmet Eren "Termik santral, tam kapasite ile hayata geçtiği zaman Türkiye'nin elektrik ihtiyacının yüzde 5'ini tek başına karşılayacak" dedi.

TEŞVİK ÇARE OLAMAZ

Hükümetin yeni teşvik sisteminin de bölgede sorunları çözmekte yetersiz kalacağını savunan Eren "Teşvik planının bölgenin kalkınmasına yönelik katkı yapacağını sanmıyorum. Burada yatırım yapanların rekabet gücünü yükseltmek için bu sıraladığım destekler mutlaka olmalı. Bu bölgede vergi, sigorta, üretim kuruluşlarının kullandığı enerjinin maliyeti sıfırlanmalı. KDV oranları kentlerin gelişmişlik düzeylerine göre uygulanmalı. Mesela, İstanbul'da yüzde 18 olan katma değer vergisi oranı bu bölgede yüzde 1 olmalı" dedi.

İKİ ŞİRKETİ İSO 500'E GİRDİ
Eren Holding, İstanbul Sanayi Odası'nın hazırladığı İSO 500 listesine bu yıl 2 şirketini sokmayı başardı. Holding bünyesindeki Modern Karton listede 219'uncu sırada, Modern Enerji ise 279'uncu sırada yer aldı. Modern Enerji'nin Zonguldak'taki termik santralinin ilk ünitesinin 2 ay içinde üretime geçmesi planlanıyor.

ACI DENEYİM, EĞİTİM GÖNÜLLÜSÜ YAPTI
Memleketi Bitlis'e daha önce öğrenci yurdu, spor kompleksi, ilk öğretim okulu ve Anadolu lisesi kuran Eren Ailesi şimdi de 100 milyon dolara Bitlis Eren Üniversitesi'nin yeni kampusunu inşa edecek. 1992'de Eros için Bitlis'te konfeksiyon tesisi kurduklarını ancak kalifiye eleman sıkıntısı nedeniyle üretimi kısa sürede durdurmak zorunda kaldıklarını anlatan Ahmet Eren, bu deneyimden ders aldıklarını anlattı.

850 MİLYON DOLAR CİRO HEDEFLİYOR
* Yurtiçinde 18, yurtdışında 4 şirketi bünyesinde bulunduran Eren Holding, bu yıl 850 milyon dolar ciro hedefliyor. 3 Şirket geçtiğimiz yıl 975 milyon dolar ciroya ulaşmıştı.
* Holdingin toplam
* bin 500 çalışanı bulunuyor.