Haber turu

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Pazartesi 11.08.2009 ABONE OL
Türkiye, IMF ile anlaşırsa % 5 büyür
Uluslararası yatırım bankası JPMorgan Chase Türkiye'nin krizin asıl etkileriyle 2010 yılında yüzleşeceğini ileri sürdü. Hükümetin 10 yıl sonra ilk kez faiz dışı dengede açıkla karşılaşacağını belirten Banka'ya göre bu durum Türkiye'nin ekonomik görünümü açısından büyük risk. 2010 yılına ilişkin iki ayrı büyüme tahmini açıklayan bankaya göre IMF ile anlaşma olmazsa Türkiye 2010'da yüzde 3, anlaşma olursa yüzde 5 büyüyecek.

Romanya IMF'nin tüm reformlarını yapacak
Krizin en fazla hissedildiği ülkelerin başında gelen Romanya, bütçe açığını kısması için Uluslararası Para Fonundan (IMF) ikaz aldı. Geçtiğimiz aylarda Dünya Bankası, Avrupa Birliği (AB) ve IMF'den toplam 20 milyar euro kredi alan Romanya, ekonomisinin toparlanması için IMF ile bir dizi toplantılar gerçekleştirdi. Romanya Maliye Bakanı Gheorghe Pogea yaptığı açıklamada, IMF'nin kendilerinden devlet giderlerinin kısılmasını istediğini, bunun yanı sıra kaçınılmaz reformların yapılmasını talep ettiğini söyledi.

Rio Tinto'nun casusluğu 100 milyar $'a mal oldu
Avustralyalı madencilik devi Rio Tinto'nun Çin'de çalışan 4 yetkilisini "ticari casusluk" yaptığı gerekçesi ile tutuklayan Çin Gizli Servisi, 6 yıl boyunca sızdırılan bilgiler yüzünden Çin ekonomisinin 100 milyar dolar zarar gördüğünü iddia etti. Çin'in Devlet Sırlarını Koruma Ulusal Yönetimi tarafından yayımlanan rapora göre Rio Tinto çalışanları tarafından gerçekleştirilen casusluktan ötürü Çinli çelik üreticileri demir cevheri satın alırken 700 milyar yuan (102 milyar dolar) daha fazla ödemek zorunda kaldı.

Devlet televizyonunda reklamlar kaldırılıyor
İspanya'da en çok izlenen ve reklam pazarından en büyük payı alan televizyon kanalı olan devlete ait TVE'de ticari reklamlar Eylül ayından itibaren kaldırılıyor. Özel televizyonların reklam gelirinden daha fazla pay almaları için hükümetin hazırladığı, geçen ay parlamentoda kabul edilen yasa çerçevesinde TVE'de reklamların 2010 yılında tamamen kaldırılması hedefleniyor. Böylece özel TV'ler yılda yaklaşık 500 milyon euroluk geliri paylaşacak.

Letonya 2'nci çeyrekte yüzde 19.6 daraldı
Letonya ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 196 daraldı. Letonya İstatistik Ajansı, verilerin ilk tahminleri yansıttığını, revize edilebileceğini bildirdi. Yıllarca süren güçlü büyümenin ardından ekonomisi derin durgunluğa giren ülkede yılın ilk çeyreğinde gayri safi yurtiçi hasıla yüzde 18 geriledi. Hükümet 2009 yılı genelinde de yüzde 18 daralma bekliyor.

BUGÜN NELER OLDU