Merkez'den net hata noksana 4.4 milyar dolarlık makyaj

Merkez Bankası, 2008'in son çeyreğindeki net hata kalemini 4.4 milyar dolar azaltarak 6.9 milyara çekti. Düzeltme, kafaları iyice karıştırdı

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz'ın 29 Temmuz'da net hata-noksan kaleminde bazı açıklanabilir tutarları 10 Ağustos'ta detaylandıracaklarını söylemesinin ardından beklenen açıklama dün geldi. Krizden bu yana 18.3 milyar doları aşan kaynağı açıklanamayan net hata noksan kalemine ilişkin rakamın içinden açıklanabilir unsurlar ayıklandı. Merkez Bankası'nın dün yaptığı açıklamaya göre Türklerin yurtdışı bankalarda bulunan paraları net hata noksan içinden çıkarılıp diğer yatırımlar adlı kalemin alt unsurlarından biri haline getirildi. Buna göre 2008'in kriz çıkmadan önceki ilk 9 aylık döneminde Türkler yurtdışındaki paralarını 7.9 milyar dolar artırdı. Krizin başladığı son çeyrekte ise Türklerin yurt dışındaki parası 4.4 milyar dolar azaldı. Böylece nette 3.5 milyar dolarlık bir artış yaşandı. Bu açıklama şu anlama geliyor: Türk işadamları yurtdışı mevduatlarından 3.5 milyar dolar bölümünü Türkiye'ye getirdi. Daha önce 2008'in son çeyreğinde 11.3 milyar dolar olarak açıklanan net hata noksan kalemi yapılan revizyonla 6.9 milyar dolara inmiş oldu. Kısacası, aslında çok da net bir açıklama yapılmadan net hata noksan kalemi 4.4 milyar dolar azalmış oldu.

AÇIK 20.3 MİLYAR $

Net hata-noksan kalemine yönelik açıklamanın gölgesinde kalsa da cari açıktaki düşüş sürdü. Cari açık yıllık bazda 20.3 milyar dolara geriledi. Bu düşük düzeydeki açık en son Ekim 2005'te görülmüştü. Haziran ayında cari açık 1.9 milyar dolara düşerken açığın finansmanında yine net hata noksan kalemi başroldeydi. Merkez Bankası, haziran ayına ilişkin ödemeler bilançosunu açıkladı. Buna göre cari açık haziranda yüzde 65 azalarak 1.9 milyar dolara, yılın ilk 6 aylık döneminde de yüzda 75 gerileyerek 6.7 milyar dolara düştü. Haziran sonu itibariyle son bir yıldaki cari açık ise yüzde 55 azalarak 20.3 milyar dolara düştü. Düşüşte yavaşlayan dış ticaret etkili oldu.

BİZE ULAŞIN