Nükleer ihale düğümünü elektrik fiyatı çözecek

Enerji Bakanı Yıldız, Mersin-Akkuyu'ya kurulacak nükleer santral ihalesini bir ay içinde karara bağlamak gerektiğini belirterek, "Elektrik fiyatında makul noktada birleşilirse, bu iş olur" dedi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'nin, Rusya'ya nükleer santralde üretilecek elektriğin birim fiyatının düşürülmesi yönündeki talebini ilettiğini bildirdi. Bakan Yıldız, enerji alanında son dönemde atılan adımları dün bir basın toplantısıyla değerlendirdi, soruları yanıtladı. Yıldız, Mersin-Akkuyu'ya kurulacak 4 bin 500 megavatlık nükleer santral ihalesine ilişkin soru üzerine, Türkiye'nin, çıkarları doğrultusunda ihaleyle ilgili değerlendirmenin sürdüğünü söyledi. İhalede elektrik satış fiyatının önemine dikkat çeken Yıldız, "Bu konuda makul bir noktada birleşilirse bu iş olur. Fiyatta makul bir noktada birleşilmesi ve bunun sıhhatli bir yapıda olması durumunda yüzde 15, yüzde 20 ya da yüzde 25 gibi bir oranda kamu hissesi konusu gündeme gelebilir" dedi.

"NÜKLEER 60 YILLIK BİR PROJE"
Uygun teknoloji ve fiyatlarla nükleer santrali ülkeye kazandırmak istediklerini anlatan Yıldız, Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt AŞ'nin (TETAŞ) nükleer santralde üretilecek elektriği 15 yıl süresince alacağını anımsattı. Yıldız, projenin 15 yılı elektrik alım garantili olmak üzere toplam 60 yıllık bir dönemi içerdiğini vurgulayarak, "Bu noktadan bakıldığında bu konunun ince eleyip sık dokunması ve enine boyuna tartışılmasının anlayışla karşılanması gerekir" dedi. Yıldız, bu ay içinde ihaleyle ilgili değerlendirmede önemli bir aşamanın geride kalacağını belirterek, "Son bir ay içinde de bunu karara bağlamak lazım" dedi.

ÜÇÜNCÜ ÜLKELERE GAZ SATIŞI
Bakan Yıldız, BOTAŞ'ın, Rusya'dan, Batı Hattı'ndan aldığı 6 milyar metreküplük doğalgaz anlaşmasının, 2011 yılının sonunda dolacağını anımsattı. Yeni anlaşmanın süresinin henüz netleşmediğini kaydeden Yıldız, Türkiye'nin kendi kaynakları ve diğer ülkelerle yapacağı anlaşmalar dikkate alınarak, anlaşma sürecinin 15 yıldan başlayıp 25 yıla kadar gidebileceğini söyledi. Türkiye'nin, Rusya'dan Batı Hattı'ndan aldığı gazı üçüncü ülkelere ihracını öngören re-export talebinin bulunduğunu belirten Yıldız, "Bu olumlu da cevap bulabilir ya da bulmayabilir" dedi.

NAHÇIVAN VE SURİYE İLE DOĞALGAZ ANLAŞMASI
Yıldız, Rusya ile yaptıkları görüşmelerin ardından Nahçıvan'a gittiğini anımsatarak, Nahçıvan'da da iyi niyet protokolü imzaladıklarını söyledi. Nahçıvan'a, Iğdır'dan 500 milyon metreküp dolayında doğalgaz verilmesi konusunda mutabakat zaptı imzaladıklarını anlatan Yıldız, bu işe ticari olarak bakmadıklarını vurguladı. Bu ay içinde Suriye'ye gideceğini belirten Yıldız, "Doğalgaz ve elektrik sistemiyle alakalı bir anlaşma imzalayacağız. Dolayısıyla bölgemizde bulunan enerji diplomasisiyle alakalı gelişmelerin önemli bir kısmını tamamlamış bulunacağız" dedi.

PETROL TÜKETİMİNDE REKOR DÜŞÜŞ VAR
Bakan Yıldız'ın verdiği bilgiye göre ekonomik krizin etkisiyle Türkiye'nin petrol ve doğalgaz talebi düştü. Yılın ilk 6 ayında, geçen yılın aynı dönemine göre petrolde düşüş yüzde 57, doğalgazda yüzde 32 olarak kayıtlara geçti.

BERLUSCONİ'YE MESAJ
İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi'nin, Türkiye ile Rusya arasında gelinen noktanın, kendi girişimlerinin sonucu olduğu yönündeki açıklamasını da değerlendiren Yıldız, iki ülkenin yoğun bir çalışma sonunda bu belgeleri imzaladıklarını belirtti.

BİZE ULAŞIN