Borsaya hızlı dönen Dedehayır Türkiye'nin Buffett'ı olmak istiyor

Ahmet Dedehayır, Bender Portföy'e yüzde 25 ortak olarak piyasalara geri döndü. Hedeflerinin hedge fonlar kurmak olduğunu belirten Dedehayır "Türkiye'nin Warren Buffett'ı olacağım" dedi

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Çarşamba 12.08.2009 ABONE OL
Borsa'nın en eski ve ünlü spekülatörlerinden olan, Galatasaray Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Dedehayır, Alman Deutsche Yatırım'ın iştiraki olan Bender Portföy'e ortak olarak piyasalara geri döndü. Şirketin yüzde 25'ine ortak olduğunu söyleyen Dedehayır, "Öncelikli hedefimiz serbest fon (hedge fon) kurmak olacak. Her yıl düzenli olarak en yüksek getiriyi getiren fon olacağız" diyerek iddialı konuştu. ABD'li ünlü spekülatör Warren Buffett'ın şirketi Berkshire Hathaway'i kendilerine örnek alacaklarını söyleyen Dedehayır, "Tıpkı Berkshire gibi herkesin peşinden koştuğu bir fon olacağız. Türkiye'nin Warren Buffett'ı olacağım" dedi. Türk yatırımcısının borsadaki yükselişlerden yeterince faydalanamadığını savunan Dedehayır, "Kuracağımız profesyonel ekip sayesinde bunu başarabiliriz. Türk yatırımcısı borsadan iyi kazanabilir, buna inanıyorum" dedi.

RESMEN AY SONUNDA

Sekiz ay sonra Galatasaray Yönetim Kurulu üyeliğinden ayrılacağını hatırlatan Dedehayır, şirkete daha fazla zaman ayırabileceğini belirtti. Dedehayır'ın şirkete ne kadar tutar ödeyerek ortak olduğu ise hâlâ açıklık kazanmadı. Bender Portföy'deki ortaklığının bu ay sonunda düzenlenecek genel kurul toplantısında resmiyet kazancağını söyleyen Dedehayır, "Şirkete ödeyeceğim miktar bu toplantıda belli olur" dedi. Dedehayır, kulislerde şirkete 3 milyon lira ödeme yaptığına ilişkin söylentileri ise yalanladı.

Şirketten ses yok
BENDER cephesi yeni ortaklığa ilişkin sessizliğini koruyor. Mevcutta Bender Portföy'ün yüzde 51'i Deutsche Yatırım'ın elinde. Stratejist Murat Gülkan yüzde 21.41, Ahmet Ünüvar'ın yüzde 14.76, Kaya Didman yüzde 12.74 ise diğer büyük ortaklar. SPK'ya yapılan açıklamada sermayenin 845 bin TL'den 1 milyon 126 bine çıkarıldığı ve artılan miktarın Dedehayır'a satıldığı bildirildi.