İSO taşınıyor, Kıraç Odakule'yi yokluyor

İstanbul Sanayi Odası, Yenibosna'ya taşınma kararı aldı. İnan Kıraç tarafından kültür merkezine dönüştürülmek istenen Odakule için Kadir Topbaş da devrede

İstanbul Sanayi Odası Taksim'de bulunan Odakule binası ile ilgili olarak yaptığı çalışmaları hızlandırdı. Şu anda Odakule'nin elden çıkarılarak yeni bir bina yapılması gündemin ilk sırasında. İstanbul Sanayi Odası'nın yeni bina yapmak için kiraladığı Yenibosna'daki 60 dönümlük arazisi bu iş için seçilmiş. Türkiye İhracatçılar Meclisi'ne ait Dış Ticaret Kompleksi'nin hemen yanında yer alması planlanan yeni İSO binası için şu anda kira konusunda görüşmeler yapılıyor. İSO yönetimi, Yenibosna'daki araziden sorumlu defterdarlığın kira bedelini 70 bin Yeni Türk Lirası'ndan 887 bin YTL'ye çıkarmasına itiraz ediyor.
KÜLTÜR MERKEZİ
İSO'nun Odakule'deki değerli binası ise uzun süredir burayı isteyen İnan Kıraç'a gitme yolunda. Bu devir işlemleri ile ilgili olarak şu anda Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı da devrede. Odakule'nin İnan Kıraç tarafından bir kültür merkezine dönüştürülmesi planlanıyor. İSO Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük, Yenibosna'da yer alan arazi konusunda kira görüşmelerinin bitmesi halinde projeye start vereceklerini belirtti.

TEMELLERİ 1968'DE ATILDI

Beyoğlu ve Tünel deyince akla gelen ilk binalardan biri olan Odakule ile daha önce de birçok kurum ilgilenmişti. 1968'de temeli atılan Odakule, 1976'da hizmete sokulmuştu. 14 bin 600 metre kare kapalı alana sahip bina, 23 kattan oluşuyor. Binanın, üç katı İSO tarafından kullanıyor. İki katı mağaza olarak değerlendirilen Odakule'nin, 17 katı ise ofis olarak kiralanıyor.

BİZE ULAŞIN