ABD'li işsiz gençler için yeni fırsatlar ülkesi Çin

İşsizliğin yüzde 9.4'e ulaştığı ABD'de üniversiteden yeni mezun olan gençler kariyerlerine uluslararası şirketlerde adım atabilmek için Çin'e akın ediyor

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Perşembe 13.08.2009 ABONE OL
Fırsatlarülkesi olarak bilinen ABD tahtını krizden en az etkilenen ülkelerden biri olan Çin'e kaptırmak üzere. İşsizlik oranının yüzde 9.4'leri bulduğu ABD'de üniversiteden yeni mezun olan gençler iş bulabilmek için Çin'e akın ediyor. ABD'li gençler başta Şanhay ve Pekin olmak üzere Çin'in sanayi ve ticaret merkezlerindeki uluslararası şirketlerde kariyer arayışına giriyor.

İKİNCİ DALGA
Çin'in en büyük otomotiv parça şirketlerinden Asimco Technologies'in kurucusu Jack Persowski, gelişen ekonomi ve ucuz yaşam şartlarının ABD'li gençlere cazip geldiğini ifade etti. Persowski, "Son birkaç yılda genç nüfusun Çin'e akın ettiğini görüyorum. Çin'e geldiğim 1994 dönemi, ABD'lilerin Çin'e akın ettiği ilk dalgaydı. Gençlerin bugünkü akını dalganın ikinci parçası" dedi. New York Times gazetesinin haberine göre gayrisafi yurtiçi hasılanın yüzde 7.9 arttığı Çin ekonomisinin girişimci ve kariyer hedefi olanlar için konuksever bir politika izliyor.

Yale mezunları bile gidiyor

ABD'NİN ünlü Yale Üniversitesi'nden çok sayıda mezunun son yıllarda Çin'de iş fırsatları aradığını kaydeden Yale Kulübü Pekin Başkanı Grace Hsieh, 2 yıldır Pekin'e gelenlerin artışı dikkat çekti. Çinli şirketlerin Batı ile ticari ilişkileri geliştirmek için ABD'li ve Avrupalı gençlere kapılarını açtığı belirtilen haberde, yabancıların en çok dil öğrenmede zorluk çektiği belirtildi.

BUGÜN NELER OLDU