Bayraktar: Ataköy arazisi 28 yıldır işgal altındaydı

TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, Ataköy sahil şeridindeki arazilerin 28 yıldır Bakırköy Belediyesi'nin işgalinde olduğunu söyleyerek "Bizim projemiz halka yarar sağlayacak" dedi

Perşembe 13.08.2009
Son Güncelleme: Perşembe 13.08.2009
ABONE OL
Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, gelecek hafta satış ve kiralama ihaleleri yapılacak olan Ataköy sahil şeridinde bulunan arazilerin 28 yıldır Bakırköy Belediyesi'nin işgali altında olduğunu söyledi. Arazilerin "kiralanması ve satışıyla sahilin halka kapatılacağı'' yönündeki iddialara cevap veren Bayraktar, "Bu araziler 28 yıldır işgal altındaydı. Hiçbir zaman halkın kullanımına açık olmadı. Orada kimlerin ne yaptığını uçan kuş bile biliyor. Biz o arazileri temizlerken, Bakırköy Belediyesi bize evrak vermedi. Onların işgali varken sesi çıkmayan Bakırköy Belediyesi, şimdi biz İstanbul'a ve turizme katkı sağlayacak bir proje uygulamak isterken, bunu engellemeye çalışıyor. Üstelik bu proje halka da yarayacak. Devlete, hükümete zarar vermek adına bu yapılıyor'' diye konuştu. Bayraktar "Ataköy'de şimdi olan, belediyenin kamu malına zarar vermesidir" dedi.'28 YILDIR GELİRDEN MAHRUM'
Bayraktar, bölgede yıkılan yerleri temizleyip sahili halka açacaklarını açıkladı. Bayraktar'ın verdiği bilgiye göre, proje kapsamında ki tarihi yapılar ve 76 adet anıt ağaç, İstanbul Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'na (İKTVKK) tescil ettirilerek koruma altına alındı. İskender Bahçesi, Baruthane Binası, kule gibi tarihi yapıların bulunduğu bölümler satış kapsamından çıkarıldı ve İKTVKK'nın denetiminde kiralanması kararlaştırıldı.Arsanın bir bölümü halkın kullanımına açık rekreasyon alanı geliştirilmesi, kalanı ise imar planına uygun turizm amaçlı modern yapılar inşası koşuluyla satıldı. Arsanın diğer bölümleri de bu ilkeler gözetilerek satılacak.

'Sulukule'de Romanları istihdam edeceğiz'

Bayraktar, Sulukule projesiyle ilgili "Roman kültürünü yaşatmaya yönelik arayış içindeyiz'' dedi. Bayraktar, konut projesinde bir değişiklik yapmayacaklarını söyleyerek Romanların bölgede istihdamı için bedesten ve kervansaray otel projesini ihale kapsamından çıkardıklarını da açıkladı.

Rami Kışlası kütüphane olacak
Halen toptancı hali olarak kullanılan Rami Kışlası'ndaki işletmelerin boşaltılacağını da söyleyen Erdoğan, yapıların tarihi değeri korunup kütüphane olarak düzenleneceğini açıkladı. Bayraktar, "Rami Kışlası, Türkiye'nin en büyük kütüphanesi olacak'' diye konuştu.