İşsizlik rekoru kıran İngiltere'de şirketler yabancı işçi peşinde

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Perşembe 13.08.2009 ABONE OL
MART-Haziran döneminde 220 bin kişinin daha işsiz kaldığı İngiltere'de işsizlerin sayısı 2.44 milyona, işsizlik oranı da yüzde 7.8'e ulaştı. Bu ülkede 1995 yılından buyana görülen en yüksek düzey. Ulusal İstatistik Dairesi'ne göre 18-24 yaş arasında işsizlik oranı ise yüzde 12.4'ü buldu. Hükümet, gençlere sunulan eğitim, staj ve benzer imkanların artırılması için iş dünyasına çağrıda bulunuyor ancak araştırmalar İngiliz işverenlerin yabancı işçileri tercih etttiğini gösteriyor. Guardian gazetesine göre İngiltere'de her 12 işverenden biri önümüzdeki bir kaç ay içerisinde yabancı işçi alma hazırlığı içinde.

KAYGI ARTIYOR

Durgunluğun İngiltere vatandaşı olmayan işçilerin ülkelerine geri dönmeleri sonucunu doğuracağı düşünülüyordu, ancak Personel ve Gelişim Enstitüsü'nün raporu, 2009'da yabancı işçi sayısının arttığını ortaya koyuyor.

İŞSİZLİK % 7.8'E ÇIKTI
İngiltere'de işsizlik oranı yüzde 7.8'e yükseldi.
Bu 1995 yılından bu yana en yüksek oran.
18-24 yaş arasında işsizlik oranı yüzde 12.4'ü buldu.
1.58 milyon kişi devletten işsizlik yardımı alıyor.

Aile içi şiddet dalgası gelebilir
İŞSİZLİK oranındaki artışın aile içi şiddet dalgasına yol açabileceği belirtildi. Durgunluğun ikinci dalganın uyuşturucu bağımlılığı, alkolizm ve aile içi şiddet vakalarında artışa sebep olacağı belirtildi.

BUGÜN NELER OLDU