Avrupa yara sardı, borsalar mutlu oldu

Avrupa'nın ağır yara alan iki dev ekonomisinden iyi haberler geldi. Almanya ve Fransa ekonomileri beklentilerin aksine yılın ikinci çeyreğinde yüzde 0.3 ile büyüme rakamı açıkladı... Euro Bölgesi de ikinci üç ayda yüzde 0.1 daralıp toparlanma umutlarını yeşertti. Borsalar Avrupa’dan gelen haberlerle hızlı yükselişe geçti. Ancak ABD verileri yönü tekrar düşüşe çevirdi

Euro Bölgesi ekonomisi dört çeyreklik küçülmenin ardındandurgunluktan çıkmanın eşiğine geldi. Avrupa'nın iki büyük ekonomisi Fransa ve Almanya'nın yılın ikinci çeyreğinde süpriz şekilde büyümesi iyileşme umutlarını artırdı. Fransa'nın büyümesi Maliye Bakanı Christine Lagarde için bile sürpriz oldu.Euro'yu kullanan 16 ülkenin oluşturduğu Euro Bölgesi'nin en büyük ekonomisi Almanya ikinci çeyrekte önceki çeyreğe göre yüzde 0.3 büyüdü. Böylece 2008 başından beri aralıksız devam eden gerileme trendi son bulmuş oldu. Büyümede artan tüketim harcamaları ve kamu yatırımlarının yanı sıra inşaat sektöründeki canlılığın da etkili olduğu belirtildi. Alman ekonomisi ikinci çeyrekte yıllık bazda ise yüzde 7.1 daraldı.

LAGARDE BİLE ŞAŞIRDI

Fransa ekonomisi de dört çeyreklik daralmanın ardından sürpriz yaptı. Fransa da ikinci çeyrekte önceki çeyreğe göre yüzde 0.3 büyüme kaydetti. Fransa Maliye Bakanı Christine Lagarde, büyümenin çok şaşırtıcı olduğunu söyledi. Almanya ile Fransa'nın ikin çeyrekte büyümesi, Euro Bölgesi'ni de etkiledi. Bölge ekonomisi ikinci çeyrekte önceki çeyreğe göre beklentilere paralel olarak yüzde 0.1 daraldı. Geçen yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında ise ikinci çeyrekte daralma yüzde 4.6 ile beklentinin 0.1 puan altında oldu. Euro Bölgesi ekonomisi ilk çeyrekte önceki çeyreğe göre yüzde 2.5, yıllık bazda ise yüzde 4.9 küçülmüştü.

İŞSİZLİK ARTIYOR
Büyüme rakamları umut aşılasa da pek çok veri Euro Bölgesi ekonomisinin hala zayıf olduğunu ortaya koyuyor. Bölgede sanayi üretimi Haziran ayında da düşmeye devam etti. Düşüş yüzde 17'ye ulaştı. Öte yandan Eurostat verilerine göre bölgede işsizlik oranı yüzde 9.4'e çıkarak son 10 yılın zirvesine ulaştı. Tüm bunların yanısıra hükümetlerin otomobil sektörüne verdikleri desteği azaltacaklarını açıklaması da ekonomistleri toparlanmanın hızı konusunda endişeye sevk ediyor. ING ekonomistlerinden Martin van Vliet toparlanmanın yavaş ve gecikmeli olabileceğine dikkat çekti. Avrupa Komisyonu Sözcüsü Ton Van Lierop "Ekonomi hala daralıyor. Ancak durum bahar aylarında tahmin ettiğimizden çok daha iyi" değerlendirmesini yaptı.

BİZE ULAŞIN