Blackstone, CEO'sunu en çok kazanan zirvesine yerleştirdi

ABD şirketleri arasında yapılan "en çok kazanan 10 CEO" araştırmasında ilk sırayı 702 milyon $ ile dünyaca ünlü yatırım şirketi Blackstone'nin CEO'su Stephen Schwarzman aldı

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Cuma 15.08.2009 ABONE OL
Uluslararası şirketlerin yönetim kurullarını şirket hissedarları adına izleyen araştırma ve danışmanlık şirketi Corporate Library, 2008'de en çok kazanan CEO'ları belirledi. Dünyaca ünlü yatırım şirketi Blackstone'nin CEO'su Stephen Schwarzman, maaş, prim ve şirketteki hisselerinin toplam değeri ile 2008'de 702 milyon dolarlık varlığa sahip olurken listenin ikinci sırasında 556.9 milyon dolar ile yazılım devi Oracle CEO'su Lawrence Ellison yer aldı. Occidental Petroleum CEO'su Ray Irani ise 184 milyonunu hisse opsiyonundan kazandığı toplam 226.6 milyon dolarla listeye üçüncü sıradan girdi.

ENERJİ AĞIRLIKTA

Corporate Library'in yayınladığı ABD'li şirketler arasında en çok kazanan 10 CEO listesinde enerji şirketlerinin ağırlıkta olması dikkat çekti. Beyaz Saray ve kongrenin ABD'li CEO'ların prim ödemelerini dikkatle izlediği bir dönemde yapılan araştırmada, bazı CEO'ların kazandıkları gelirlerin belirli bir kısmını yeni yasal düzenlemeler çerçevesinde iade etmek durumunda kalabileceği belirtildi.

KARİYERİNE, BATAN LEHMAN BROTHERS'DA BAŞLADI
ABD'li milyarder işadamı ve yatırımcı Stephen Allen Schwarzman, dünyaca ünlü yatırım ve finansal danışmanlık şirketi Blackstone'nin kurucuları arasında yeralıyor. Yale ve Harvard üniversitelerinde eğitim gören Schwarzman, kariyerine yatırım bankası Lehman Brothers'ın finansal servisinde başladı.

BUGÜN NELER OLDU