Ekim ayında oteller el yakacak

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Cumartesi 15.08.2009 12:08 ABONE OL
IMF-Dünya Bankası Yıllık Toplantısı ile CeBIT Bilişim Eurasia Fuarı'nın ekim ayında İstanbul'da düzenlenecek olması nedeniyle toplantı tarihlerinde hem otellerde yer bulma sıkıntısı başladığı, hem de otel fiyatlarının şimdiden yüzde 100'ün üzerinde arttığı öğrenildi.

CeBIT Bilişim Eurasia Fuar Direktörü Orkunt Yozgat, düzenledikleri fuar organizasyonu için binlerce katılımcının İstanbul'a geleceğini ve otellerde kalacağını ancak fuar tarihlerinin yaklaşık 20 bin kişinin katılacağı IMF-Dünya Bankası Yıllık Toplantısı'nın yapılacağı tarihlerle çakıştığını söyledi.

İki büyük organizasyonun yapılacağı İstanbul'da Ekim ayının ilk 15 gününde otellerde yer bulma sıkıntısı yaşanacağını ve oda fiyatlarının da şimdiden çok yükseldiğini gördüklerini kaydeden Yozgat, şöyle devam etti:

''7-11 Ekim tarihlerindeki fuarımıza gelecek ziyaretçilerimizin bir an önce otellerden rezervasyon yaptırmalarını rica ediyoruz. Çünkü bu tarihlerde hem otellerde yer bulunamayacak hem de fiyatlar çok yükselecek. Bunun en önemli sebebi IMF-Dünya Bankası Yıllık Toplantısı'nın da 6-7 Ekim tarihlerinde İstanbul'da yapılacak olması. Dünyanın onlarca ülkesinden çok önemli misafirler ülkemize gelecek. İstanbul'da kalacaklar. Dolayısıyla otellerde yer bulmak gerçekten çok güç olacak.''

Yozgat, Türkiye genelinden 10 ayrı ilden 220 kişilik VIP ve 440 kişilik KOBİ temsilcisi olmak üzere toplam 660 kişiyi hiçbir ücret almadan uçaklarla İstanbul'a getireceklerini, otellerde ağırlayacaklarını ve fuarlarını gezdireceklerini de sözlerine ekledi.

BUGÜN 175 AVRO, EKİMDE 950 AVRO

İstanbul Hilton Oteli'nden alınan bilgiye göre şu anda 1 kişilik oda fiyatı KDV hariç 175 avro. Otel yetkilileri, Ekim ayının 5'i ile 1O'u arasında 1 kişilik oda fiyatının 950 avro olduğunu bildirdiler.

İstanbul Sheraton Oteli'ne ise şu anda 119 avro'ya otel rezervasyonu yaptırılabiliyor. 5-11 Ekim tarihleri arasında rezervasyon yaptırmak istediğinizde ise fiyatlar 360 avro'ya çıkıyor.

İstanbul Dedeman Oteli'nde ise 109 avro olan standart 1 kişilik oda fiyatı, ekim ayının ikinci haftasında 179 avro'ya çıkıyor.

BUGÜN NELER OLDU