Fiat'ın sahibi Agnelli Ailesi'ne 2 milyar euroluk soruşturma

İtalya'nın köklü ailelerinden Agnelli ailesinin miras kavgası pahalıya patladı. İtalyan maliyesi, 2003'te ölen baba Agnelli'nin 1-2 milyar euroluk mal varlığını yurt dışına bildirim yapmadan aktarmasını soruşturuyor

İtalya'nın köklü ailelerinden Agnelli'lerin başı offshore hesapları yüzünden İtalyan maliyesi ile dertte. Otomotiv devi Fiat'ın 2003 yılında ölen eski başkanı Gianni Agnelli'nin mirasını incelemeye alan İtalyan maliyesi, Agnelli ailesinin mirasın yaklaşık 1-2 milyar euroluk kısmını bildirim yapmadan İsviçre'de bir offshore hesabına aktardığı iddialarını araştırıyor. Gianni Agnelli'nin kızı Margherita Agnelli de Pahlen'ın mirastan alacağı payda anlaşmazlık çıkınca 1.4 milyar euroluk varlığın maliyeye bildirilmeden vergi cenneti olarak bilinen İsviçre'deki banka hesaplarına aktarıldığı iddiaları ünlü aileyi birbirine düşürdü. O dönemde Gianni Agnelli'nin eşi Marella Agnelli başta olmak üzere ailenin diğer üyeleri iddiaları yalanlasa da mahkemeye taşınan olayın ardından İtalyan maliyesi iddialarla ilgili incelemelerini sürdürdü. Maliye uzmanlarının, Agnelli ailesinin miras tartışmasında aile fertlerinin yaptıkları açıklamalarını kayda geçerek soruşturmada delil olarak kullandığı ve incelemeyi derinleştirdiği öğrenildi. Reuters'un güvenilir kaynaklara dayandırdığı iddialara göre 2003 yılında ölen Gianni Agnelli'nin kızı Margherita Agnelli de Pahlen'ın avukatının mahkemeye sunduğu raporda babasının ölmeden önce 1.43 milyar euroluk servetini yurtdışında sakladığı bilgisini verdiği iddia edildi.

BERLUSCONI'NİN GAZETESİ YAZDI
İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi'ye ait II Giornale Gazetesi de Agnelli Ailesi'nin İsviçre dışında ABD'de de maliyeye beyan edilmemiş varlıklara sahip olduğunu yazdı. Agnelli Ailesi'nin gayrimenkullerinin yanısıra çeşitli bankalarda nakit ve tahvillere sahip olduklarını iddia eden gazete, ailenin oldukça geniş bir sanat eseri koleksiyonun da bulunduğunu ileri sürdü.

BİZE ULAŞIN