Gazprom, Putin'den sonra Ali Bey'in hissesiyle 'Şen'lendi

Eski Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Ali Şen, Gazprom'la ortak gaz şirketi Bosphorus Gaz'daki hisselerinden yüzde 21'ini ortağına sattı. Rus şirketin payı yüzde 71'e yükseldi

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Cuma 15.08.2009 ABONE OL
Ali Şen ile Bosphorus Gaz'da yüzde 50 ortak olan Gazprom bu şirketin yüzde 21'ini daha istedi. Şen de şirketin yüzde 21'ini Gazprom'a sattı. Anlaşma Rekabet Kurumu ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) onayına sunuldu. Şirketin şu anki Genel Müdürü ve Ali Şen'in oğlu Metin Şen, önümüzdeki dönemde Batı hattında kontrat süresi sona eren 6 milyar m3'lük gaz ile de ilgilendiklerini bu konunun hedefleri arasında yer aldığını söyledi. Sorularımızı yanıtlayan Metin Şen, bunun dışında doğalgaz depolama ve doğalgaç kombine çevrim santralı yapımı gibi konularla da ilgilendiklerini söyledi. Gizlilik anlaşması nedeniyle yüzde 21'lik hissenin ne kadara satıldığını açıklamayan Şen, "Aslına bakarsanız yine Rus olan ve demir çelik işiyle uğraşan 3'üncü ortağımız Ringas, Tur Enerji'deki kendi hisselerini 2,5 ay kadar önce bize satmak istedi. Çünkü demir çelik fiyatlarının düşmesi nedeniyle zor bir dönem geçiriyorlardı. Biz de Şen Ailesi olarak bu hisseleri satın aldık. Daha sonra da Gazprom bize gelerek yüzde 21'lik payı satın almak istediğini açıkladı. Böylece yeni dönemde şirketin yüzde 71'i Gazprom'a, yüzde 29'u ise Şen Ailesi'ne ait olacak ve üçüncü ortak devreden çıkmış oldu" diye konuştu.

İTHALAT SERBESTLİĞİ GEREK

Gazprom'un Türkiye'ye yılda 6 milyar metreküp gaz gelen Batı Hattı'ndan 2011 yılından sonra gaz getirmesi için 'doğalgaz ithalatının serbest bırakılması' gerekiyor. Bir süredir Botaş'ın dışındaki şirketlerin de gaz ithal edebilmesi için yeni yasal düzenleme çıkması yönünde çalışmalar devam ediyor. Metin Şen, yasal düzenlemenin ardından, Gazprom'un Rusya'da kendi sahalarından çıkardığı ve Türkiye'ye Botaş aracılığı ile sattığı gazı getirmek istediğini belirtiyor.

ARACISIZ GETİRECEK
Gazprom Batı Hattı kontratını da devralırsa böylece kendi gazını aracısız olarak Türkiye'ye ithal etmiş olacak. Botaş'ın kontrat devir ihalesinden de yıllık 750 milyon metreküp doğalgazın ithalatı ve toptan satış hakkını alan Bosphorus Gaz, ithal ettiği gazı organize sanayi bölgeleri gibi büyük alıcılara satıyor.

RUS ŞİRKETİN HEDEFLERİ
* Putin'in Türkiye'ye yaptığı ziyaretinde, Türkiye'nin 21 bölgesinde gaz dağıtımı yapan Aksa ile ortaklık
* Başkent Doğalgaz ve İGDAŞ'ın planlanan özelleştirmeleri
* Tuz Gölü'nde Yeraltı Doğalgaz Depolama Tesisi İnşaası Projesi.
* LNG (Sıvılaştırılmış Doğal Gaz) sıvılaştırma terminali kurulması projesi
* Botaş'ın doğalgaz kontrat devirleri ve 2011'de sona erecek kontrat yenilemeleri

BUGÜN NELER OLDU