Haber turu

Cumartesi 15.08.2009
Son Güncelleme: Cumartesi 15.08.2009
ABONE OL
Bilinçsiz Çinliler limiti çabuk aştı!
Kredi kartı kullanımına yeni yeni alışan Çinlilerin limitsiz harcamaları başlarına bela oluyor. Özellikle orta kesim sınıfın alım gücünün arttığı ve yaşam standartlarının yükseldiği ülkede bankaların başı ödenmeyen kredi kartı borçları ile dertte. 2008'de kart kullanıcı sayısının üç kat artarak 142 milyona ulaştığını kaydeden Çin Merkez Bankası yetkilileri, kredi kartı ile yapılan harcamaların 500 milyar doları geçtiğini kaydetti. People's Bank of China yetkilileri ise yılın ilk yarısında borcunu 60 gün geciktirenlerin toplam borcunun 720 milyon dolar olduğunu açıkladı.

Vergi 14 bin memuru işinden etti
Romanya'da hükümet çeşitli bakanlıklarda çalışan 14 bin memuru işten çıkarmaya hazırlanıyor. Rumen ekonomi çevreleri, geçtiğimiz bir yıl içinde ülke ekonomisinin önemli ölçüde küçüldüğünü, bu nedenle yeteri vergi toplanamadığı görüşünde birleşiyor. Romanya Ekonomi Bakanlığı yetkilileri, Romanya'da memurların aldığı ücretlerinin yüksek olduğunu, hükümetin 14 bin memurun görevine son vererek tasarrufa gitmekten başka çaresi olmadığını kaydediyorlar.

Katar, VW ve Porsche hisselerine ortak oluyor
Alman spor otomobil üreticisi Porsche'nin, hisselerinin yüzde 10'luk bir kısmını Katar devletine ait Qatar Holding'a satmak üzere anlaşma sağladığı öğrenildi. Reuters'in haberine göre, Qatar Holding, Volkswagen'den de (VW) yüzde 17'lik bir hisse satın almak için prensipte anlaşmaya vardı. Porsche Holding SE, VW şirketinin en büyük hissedarı konumunu korurken, Qatar Holding satın aldığı hisselerle şirketin üçüncü büyük hissedarı durumuna gelecek. Söz konusu anlaşmayı Katar Başbakanı Şeyh Hamid Bin Casim Bin Cabir El Tani'nin Stuttgart kentinde imzaladığı bildirildi.

Vergi kaçakçılığına karşı radar geliyor
Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), uluslararası vergi kaçakçılığının önüne geçmeye yönelik vergi bilgilerininin ülkeler arasında paylaşılabileceği yeni bir teklif üzerinde çalışıyor. 1 Eylül'de Meksika'nın Los Cabos şehrinde 84 ülkenin katılımı ile gerçekleştirilecek Global Forum'da ülkelere vergi bilgilerinin paylaşılması yönündeki çalışmayı sunacaklarını söyleyen OECD Uluslararası Vergi Bölümü Başkanı Pascal Saint-Amans, amaçlarının vergi kaçakçılığına karşı ülkeler arası daha sağlam bir yapı oluşturmak olduğunu kaydetti.