Sabancı, Toyota defterini kapattı

Sabancı Holding, üretim şirketinden sonra pazarlama ve satış şirketi hisselerini de devrederek Toyota ile ortaklığını bitirdi. Toyotasa'nın yüzde 64.99 hissesi, 12 ülkede Toyota araçlarının satışını gerçekleştiren Suudi ALJ şirketine 85 milyon dolara satıldı

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Cuma 15.08.2009 ABONE OL
Toyota ile dünyadaki ilk ortak üretim tesisini Türkiye'de kurmayı başaran Sabancı Topluluğu, Toyota Otomotiv'den sonra Toyotasa Toyota Sabancı Satış ve Pazarlama A.Ş.'deki hissesini de satarak Toyota defterini tamamen kapatma kararı aldı. Karar, Sabancı Holding'den yapılan açıklamayla kamuoyuna duyuruldu. Açıklamaya göre, Sabancı Holding, Toyota Motor Europe ve Mitsui ile ortak olduğu Toyotasa'daki yüzde 64.99 oranındaki hissesini, ALJ'ye bağlı ALJ Lubnatsi Pazarlama ve Satış A.Ş.'ye satma kararı aldı. Satış işleminin tutarı 84 milyon 986 bin 923 dolar olarak bildirildi. Hisse devir işlemleri gerekli izin süreçlerinin tamamlanmasının ardından gerçekleşecek. Sabancı Holding, Toyota araçlarının üretimini gerçekleştiren Toyota Otomotiv'deki yüzde 25 hissesini, 2001 yılında Toyota Motor Corporation'a 49 milyon 198 bin 595 dolar bedelle sattığını açıklarken, satışın yaşanan krizle ilgili olmayıp, stratejiler kapsamında uygulanan bir karar olduğunu bildirmişti.

TERSTEN OKUNUŞU İSTANBUL

Toyotasa, Toyota ürünlerinin Türkiye tek distribütorü olarak, Türkiye'de üretilen Corolla otomobillerin yanı sıra ithal edilen Avensis, Yaris, RAV4, Landcruiser, Camry gibi önde gelen Toyota modellerinin ve yedek parçalarının satış ve satış sonrası hizmetlerini yürütüyor. Hisse devir sürecinin tamamlanmasının ardından yeni şirketin ana hissedarı Türkiye dahil dünyanın 12 ülkesinde Toyota Grubu araçlarının distribütörlüğünü yapan ALJ Lubnatsi olacak. Tersten okunduğunda adı İstanbul olan şirketin yüzde 25'i Toyota Motor Europe'a, yüzde 10'u ise Mitsui & Co.'ya ait bulunuyor.

HSBC SATIŞA DANIŞMANLIK YAPTI

Sabancı, 2001'de Toyota Otomotiv'deki yüzde 25 hissesini ise Toyota Motor Corporation'a satmış, işlem sonrası hisse dağılımı yüzde 90 Toyota Motor Corporation ve yüzde 10 Mitsui olarak değişmişti. HSBC, Sabancı Grubu'nun ToyotaSA Toyota Sabancı Pazarlama ve Satış A.Ş'de hisse satış işleminde alıcı tarafında finansal danışman olarak yer aldı.

BUGÜN NELER OLDU