Haber turu...

UBS'in ABD'li müşterisi vergi kaçırdığını itiraf etti
ABD yönetimi hukukçuları ile İsviçre'nin bankacılık devi UBS arasında gizli hesapların öğrenilmesi konusunda varılan anlaşmanın önümüzdeki hafta açıklanması beklenirken, bankanın müşterilerinden John McCarthy, ABD hükümetine bildirim yapmadan yurtdışındaki hesabına aktardığı paralar üzerinden vergi kaçırdığı suçlamalarını kabul etti. UBS'in geçtiğimiz aylarda açıkladığı 250 müşterisinden birisi olan McCarthy, 1 milyon doların üzerinde bir parayı İsviçre'deki offshore hesabına aktardığını itiraf etti. 2003- 2008 yılları arasında maliyeye bildirim yapmadığı ortaya çıkan McCarthy, 5 yıl hapis ve 250 bin dolar para cezası ile karşı karşıya. McCarthy'nin ilk mahkemesi 14 Eylül'de Los Angeles'ta gerçekleştirilecek. ABD, 52 bin vatandaşının 15 milyar dolarını, İsviçre'deki gizli hesaplarda sakladığını savunuyor.

Kan kaybetmeyen ABD askerleri savaşa hazır
ABD'NİN Maryland eyaletindeki Patuxent River üssünde geleceğin savaş robotları görücüye çıktı. "MQ- 8B Fire Scout" adlı insansız helikopter ile animasyon karakteri "Wall-E"ye benzeyen kara robotu "Packbot", Amerikan ordusunun, hiç uyumayan ve kan kaybetmeyen yeni savaşçıları olarak tanıtıldı. İnsansız helikopter, uyuşturucuyla mücadeleye destek amacıyla operasyonlarda kullanılacak. Düşman mevzilerinin aranmasında kullanılan "Packbot" robotları ise engebeli arazilerde rahatça hareket ederek, mekanik kolu sayesinde patlayıcıları etkisiz hale getirebiliyor.

25 milyar $'lık Colonial BancGroup da battı
ABD hükümeti, krizle birlikte zor duruma düşen Colonial BancGroup'a el koydu. 25 milyar dolar sermaye ve 20 milyar dolarlık mevduat ile Colonial BancGroup ABD'nin bu yılki en büyük banka batığı oldu. BB&T Bank tarafından varlıklarının 22 milyar doları satın alınan Colonial'ın sahip olduğu 346 şube bundan böyle BB&T Friday olarak hizmet verecek. ABD hükümetinin bu yıl el koyduğu banka sayısı 77'ye yükselirken Colonial'ın ABD'ye maliyeti 2.8 milyar dolar oldu.BİZE ULAŞIN