İstihdam projeleri hayata geçiyor

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Pazar 16.08.2009 15:10 ABONE OL
Türkiye İş Kurumu (İş-Kur), istihdam projelerini tek tek hayata geçiriyor.

Küresel ekonomik krizden etkilenenlere yeni iş kapıları açmak için istihdam paketi kapsamındaki projelere hız verilirken, bu çerçevede, meslek edindirme, kamu yararına çalışma ve kendi işini kurma programları uygulanıyor.

İş-Kur, istihdam paketi kapsamında istihdam tedbirlerini yaygınlaştırmaya başladı.

Kurum, ulusal ve uluslararası kaynaklarla geliştirdiği bu projelerle işsizlik sorununun çözümüne katkı sağlamayı ve krizi fırsata çevirerek, yeni iş olanakları yaratmayı amaçlıyor.

KADINLARA, 17 MİLYON AVROLUK POZİTİF AYRIMCILIK

Projeleri hayata geçirmek için Türkiye genelinde 81 ilde yoğun bir şekilde uygulama sürecini devam ettiren kurum, iş gücüne meslek edindirme ve mesleğini geliştirme ile kamu yararına çalışma, staj ile kendi işini kurma programlarını sürdürüyor.

Uluslararası kaynakların kullanıldığı projelerde, hibeler, katılım öncesi mali yardımlar ve fonlardan yararlanılıyor.

Bu kaynaklarla gerçekleştirilen projeler arasında, istihdamda dezavantajlı gruplar olarak tanımlanan gençlere ve kadınlar ile uzun süreli işsizlere yönelik proje çalışmalar da bulunuyor.

Konuya ilişkin bilgi veren İş-Kur yetkilileri, iş gücünün kalifikasyonunun artırılması ve iş piyasasına girişlerin kolaylaştırılmasına katkıda bulunmak için proje çalışmalarının hızlı bir şekilde sürdüğünü belirttiler. Yetkililer, projelerin içeriğine yönelik de şu bilgileri verdi:

''Şu anda 25 ilde devam eden projelere 101 çocuğumuz katılıyor. Yaklaşık 9 bin kişi buna katılıyor. Gençler için bir proje çağrısına çıkmıştık. Bunun duyurularını yaptık, projeler hazırlanıyor 43 ilde. Ayrıca, kadınlar için yine 17 milyon avroluk bir hibe planı uygulayacağız. Projenin değerlendirmeleri yapılıyor. Daha sonra bu yöndeki çalışmalar yoğun bir şekilde devam edecek. Hem ulusal hem uluslararası kaynakları kullanmak suretiyle iş gücünün kalifikasyonunu artırıp, iş piyasasına girişleri kolaylaştırmaya katkıda bulunacağız.''

DOKTORA YAPAN DA BAŞVURUYOR

Yetkililerin verdiği bilgiye göre, bu dönemde, küresel ekonomik kriz ve hizmet sunum biçimindeki değişiklik nedeniyle kurumdan beklentiler de arttı.

Bu durum iş başvuru sayısına yansıdı ve bu rakamı son yıllardaki en yüksek seviyeye ulaştırdı. Son 1 yıllık süreçte vasıfsız elemandan doktora yapanlara kadar, 1 milyon 600 bin kişi kuruma iş başvurusunda bulundu.

Bu artışta, herkesin durumuna uygun iş araması nedeniyle kuruma başvurması ve yasal olarak kamudaki mavi ve beyaz yakalı işçi statüsündeki istihdamın kurum aracılığıyla yapılıyor olması da etkili oldu.

300 BİN KİŞİYE ÖDEME YAPILIYOR

Kurum şu anda yaklaşık 300 bin kişiye işsizlik ödemesi yaparken, sağlık primleri hariç ayda yaklaşık 100 milyon lira da işsizlik sigortası ödüyor.

Öte yandan, 150-160 bin kişi civarında kişi de kısa çalışma ödeneği uygulamasından yararlanıyor.