Japonya 2010'da ekonomik krizden kurtulacak

Global ekonomik krizin en kötü etkilediği ülkelerden dünyanın ikinci büyük ekonomisi Japonya, krizden çıkış işaretleri vermeye başladı.

Kyodo News tarafından yapılan ankete göre her üç büyük Japon firmasından ikisi 2010'un ortalarında ekonomik krizin yaralarını saracaklarını düşünüyor.

Japonya'nın önde gelen 108 firmasının katıldığı ankette, 59 firma gelecek yılın ortalarında yaralar sarılmaya başlanacak derken, 12 firma zaten ekonomik krizden çıkışın başladığı görüşünü bildirdi.

Japon Bankası'nın yayınladığı raporda da ülke ekonomisinin bu yılın ikinci yarısından itibaren kendini toparladığına işaret edildi. Öte yandan bankanın raporlarına göre ülkede, gayri safi yurtiçi hasılanın 2010 yılının mali döneminde 3.4 oranında küçülmesi bekleniyor.

Kyodo'nun 2008'in Aralık ayında yaptığı ankete katılanların yüzde 98' i ekonominin çok kötüye gittiği yönünde açıklama yapmışlardı.

Almanya gibi ekonomisi büyük ölçüde ihracata dayalı dünyanın ikinci büyük ekonomisi Japonya, geçen yıl Amerika'da başlayıp dünyaya yayılan ekonomik krizden en fazla etkilenen ülkelerden olmuştu. Adanın ekonomisi bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 14.2 oranında küçüldü.
BİZE ULAŞIN