Belekli Akbalık, İstanbul'u Suriçi'nden fethedecek

Belek'te inşa edilen lüks Ela Oteli'nin patronu Ahmet Akbalık, inşaat projelerine başladı. İlk hedefini de Suriçi'ne otel ve iki iş merkezi yapmak olarak koydu

Tekstil ve turizm alanlarında uzmanlaşan Ahmet Akbalık İstanbul'da yeni projelere hazırlanıyor. Kentsel dönüşüm kapsamında Süleymaniye'deki evleri otele dönüştürmeyi planlayan Akbalık, aynı zamanda iki büyük iş merkezini de tamamlamak üzere. İlki havalimanına üç kilometre uzaklıkta bir iş merkezi. Projenin Ekim ayında biteceğini söyleyen Akbalık işletmesini de kendilerinin yapacağını belirtti. İçinde kuru temizlemeden, fast-food'a, pastaneden kafelere kadar bir çok yeniliğe de barıdıracak olan iş merkezinin toplam kapalı alanı 27 bin metrekare.

HEDEF KUZEY AFRİKA

Akbalık'ın bir diğer iş merkezi projesi de İkitelli'de ve 90 bin metrekarelik bir alana sahip. İnşaat aşamasında olan bu iş merkezinde de elektromarket, hipermarket ve outlet mağazaları olacak. Bu proje ise nisan ayında bitecek. İnşaat alanında yatırımla devam edeceklerini söyleyen Akbalık, hedeflerinin özellikle Kuzey Afrika ve BDT ülkelerinde kamuya müteahhitlik yapmak olduğunu söyledi. Tekstil konusunda da yeni açılımlar planlayan Akbalık, dünyada uygulanan outsource modelini uygulamayı hedefliyor. "Dünyada artık yeni bir trend var. Büyük markalar sadece tasarıma karışıyor. Artık lojistik, üretim ve dağıtım bizim gibi firmalar tarafından yapılıyor. Büyük markalar sadece tasarıma karışıyor. Onu birlikte yapıyoruz. Mağazalara koyuyoruz" dedi. Gümrük Birliği'nin ve vergilerin dezavantajları nedeniyle bu tür bir sistemde rekabet avantajını yokettiğini söyleyen Akbalık, "Avrupa artık bir koridor. Markaların hepsi Avrupa'da. Kendi depolarına malı koyup oradan dünyaya dağıtıyorlar. Tekstilde şu anda gümrük birliğinde ve vergilerdeki dezavanajlar nedeniyle yüzde 10 - 15'lik bir ek maliyet geliyor. Bu sadece tekstil için de geçerli değil" dedi.

AKBALIK, MAKEDONYA FAHRİ KONSOLOSU
AHMET
Akbalık, geçtiğimiz günlerde Makedonya Dışişleri Bakanı Antonio Milososki'nin katılımı ile gerçekleştirilen törenle Makedonya'nın Antalya Fahri Konsolos oldu. Törende konuşan Akbalık, her iki ülkenin geçmişten gelen bağlarına vurgu yaparak, "Makedonya, Türkiye'nin AB'ye ulaşmasında da bir köprü vazifesi görecektir" dedi.

BİZE ULAŞIN