Dünya negatif reel faizden vazgeçmek zorunda

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Pazar 17.08.2009 ABONE OL
Merkez Bankası'nın faizler konusundaki çok net açıklamalar yaptı. Daha önce hiçbir bankacının görmediği yeni bir ekonomik koşul altında çalışıyorsunuz. Sizin stratejileriniz nasıl şekillenecek?
Daha önce gerçekten görmedim böyle bir ortam. Merkez Bankası belirli oranda risk alarak piyasanın önünü açmıştır. Bono, kredi faizlerinde olsun ciddi düşüşler başladı. Piyasanın önünü görmesi ve para politikalarına güveni açısından son derece önemli bir açıklama. Bu açıklamanın kredibilitesi MB'den geldiği için bir sorun olmamıştır. Tabii aynı açıklama içerisinde uzun vadeli program da ilgili de bir gönderme var. Piyasaların beklediği hakikaten uzun vadeli programdır. İkisini yan yana getirdiğimizde MB'nin para politikalarına olan inancım da artmış olacaktır. 2010 sonuna kadar tek haneli faize güvenip stratejilerimizi buna göre belirleyeceğiz demektir. Bu da daha uzun vadeli işlere Türk Lirası kredilerde girebiliriz demektir.

Faizlerin 3 yıl boyunca tek hanede kalacağını söylemek, MB için çok büyük bir kredibilite riski değil mi?
MB'nin modellemelerine ben güveniyorum. Makroekonomik açıdan çok iştah açıcı bir durum olmadığını da bu ortaya koyuyor. MB ekonomide çok hızlı bir planlama beklemiyor. 2010'a kadar tek haneli faizlerinin politikasının tutacağını düşünüyorum ve tehdit görmüyorum. Enflasyonda aşağı yönlü dinamikler devam ediyor. Dolayısıyla 2010'da da bunun böyle olacağını düşünüyorum. Ancak şunları da görmeliyiz; Bütün bu krizin nedeni uygulanan para politikalarıdır. Yıllarca ABD'de negatif reel faiz politikaları uygulandı. Eninde sonunda bunu terk etmek lazım. 2009 ve 2010'da bunu terk edemezsiniz. ama 2011'de bunu çok ciddi konuşmak lazım. Pozitif reel faize dönmemiz lazım ki bu tür köpükler oluşmasın.
BUGÜN NELER OLDU