İslami yatırımcının aradığı fetva Londra'dan gelecek

Faize duyarlı kesimler için İslami Endeks oluşturmaya hazırlanan İMKB yönetimi, fetva mercisi olarak Diyanet'i yetersiz görünce Londra'daki şeriat kuruluna başvurdu

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın (İMKB) faize duyarlı kesimler ile Körfez yatırımcılarını çekmek için oluşturacağı 'İslami Endeks' çalışmasında ilginç gelişmeler yaşanıyor. Sunulacak ürünlerin İslam hukukuna (şeriata) uygun olmasını isteyen yerli ve yabancı yatırımcılar borsa yöneticilerini sıkıntıya soktu. Fetva mercisi olarak ilk etapta Diyanet İşleri Başkanlığını öneren İMKB yönetimi, uluslararası yatırımcıları ikna edemeyince rotayı Londra'ya çevirdi. İngiliz Borsası'na danışmanlık hizmeti veren şeriat kurulu ile prensipte anlaşan İMKB yetkililerinin kısa bir süre sonra açıklama yapması bekleniyor. Kamuoyunda 'İslami Endeks' olarak bilinen ve faize duyarlı kesimler ile Körfez sermayesini borsaya çekmesi planlanan çalışmanın hazırlık sürecinde önemli bir sorun yaşandı. Yatırımcılar İMKB yönetimine İngiltere, Amerika Borsalarında olduğu gibi şirketlerin İslam hukukuna (şeriata) uygun faaliyet gösterip göstermediğini denetleyecek bir kurulun olup olmadığını sordu.

'MAKAM DİYANET OLAMAZ'
Türk yasalarına göre bu konuda yetkili makamın Diyanet İşler Başkanlığı olduğunu söyleyen İMKB yönetimine yatırımcılardan, "Bu kurulun özerk ve devletten maaş almayan kişilerden oluşması gerekiyor. Bu yüzden fetva makamı Diyanet olamaz" cevabı geldi. Sorunun çözümü için katılım bankalarını yetkilileri ile bir araya gelen ve onların fetva kurullarından yararlanmayı düşünen İMKB yönetimi gelebilecek tepkilerden çekinince bu sefer rota Londra'ya çevrildi. Londra Borsası'na danışmanlık veren FTSE Şeriat Kurulu ile prensipte anlaşan Hüseyin Erkan'ın kurmayları durumu Ankara'ya da bildirdi. Gelişmeleri değerlendiren bir İMKB yetkilisi, "Bu konu son derece hassas bir konu. Bu yüzden herkesi memnun edecek bir formül üzerinde çalıştık ve sonunda İngiltere üzerinden olayı çözüme kavuşturduk" dedi.

'FETVA MAKAMI TARTIŞMALI BİR KONU'
FATİH Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr İsmail Özsoy yaşanan tartışmaların temelinde 'irtica' korkusunun yattığını söyledi. İMKB'nin Türk toplumunun hassasiyetini ve uluslararası yatırımcının taleplerini gözetecek bir formül bulmaya çalıştığını söyleyen Özsoy, "Yöneticiler eleştirilerden ürküyor. Halbuki İslami finansal enstrümanlar konusunda batılı ülkeler bizden daha cesur. Bu yüzden pastanın önemli bir bölümünü İngiltere, ABD ve Japonya kontrol ediyor" dedi.

'BORSAYA 1 MİLYAR DOLARLIK KAYNAK SAĞLAR'
BİZİM Menkul Değerler Fon ve Portföy Yöneticisi Fevzi Öztürk, dünyanın önde gelen borsalarının hemen hemen hepsinde İslami Endeks bulunduğuna dikkat çekerek, "Geç kaldığımız aşikâr. Bu yüzden artık kaybedecek vaktimiz kalmadı" dedi. Türkiye'de paralarını yastık altında saklayan ve faizden kaçınan ciddi bir kitle olduğunu vurgulayan Öztürk, "Katılım Endeksi veya kamuoyunda bilinen adıyla İslami Endeks yoluyla piyasaya en az 1 milyar dolarlık bir likidite ve binlerce yeni yatırımcının geleceğini düşünüyoruz" dedi.

BİZE ULAŞIN