Atletizmin altın çocuğu 10 milyon dolara koşuyor

100 metreyi 9.58 saniyede koşan Bolt, Puma'dan 1.5 milyon dolar, Digicell'den dünya rekorunda 1.8 milyon dolar alıyor. Uzmanlar ise gelirlerinin 10 milyon dolara ulaşacağını söylüyor

İnanılması zor rekorların altına imza atıyor Usain Bolt. Tüm dünyanın azalan ilgisini tekrar atletizme çekmeyi başaran Bolt, Berlin'de 100 metrede yaptığı 9.58 saniyelik derecesiyle tarihe geçti. 'Altın çocuk' lakaplı Bolt, dünyanın en çok kazanan sporcuları listesine girmekten henüz uzak ama bu konuda da koşar adımlarla yoluna devam ediyor.

ÜÇ SPONSORU VAR
Uzmanlar, atletizmdeki başarısını para kazanmada da göstermesini bekledikleri Bolt'un gelirlerinin yakın zamanda 10 milyon dolara çıkacağını tahmin ediyor. Tabi bu gelirini sponsorlarından elde edecek. Geçmiş dönemlerdeki haberlerden yaptığımız derlemeler bugün için Bolt'un en azından spor markası Puma'dan yıllık 1.5 milyon dolar aldığını gösteriyor. Bunun dışında diğer iki sponsoru enerji içeceği Gatorate ve Karayipli GSM şirketi Digicell'in ise ödedikleri rakamlar konusunda bilgi çok az. Ancak bilinenlerden biri Pekin Olimpiyatları'nda dünya rekoru kırması karşılığı Digicell'in 1.8 milyon dolar verme taahhüdü. Hatırlanacağı üzere Bolt, Pekin'de 9.69 saniye ile dünya rekoru kırmıştı. Bolt'un rekoru 9.58'e çektiği ve arkasından gelen 4 kişinin de 10 saniyenin altında koşup ikinci gelen Tyson Gay'in ABD rekorunu 9.71'e çıkardığı Berlin'deki Dünya Atletizm Şampiyonası finali ise Bolt'a 100 bin dolar ödül getirdi. Bu parayı şampiyonanın sponsorları TDK ve Toyota'dan alacak. İki şirket organizasyon başlamadan önce dünya rekoru kıran atlete bu ödülü vereceğini açıklamıştı.

BİZE ULAŞIN