İnternetten müzik ve film indiren hapsi boylayacak

Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürü Abdurrahman Çelik, internetten müzik ve film dosyası indirenlere para cezası kesilmeye başlanacağını söyledi

Müzik ve sinema sektörünü büyük maddi kayıplara uğratarak üretimin düşmesine neden olan, internetten müzik ve film dosyası indirilmesine sıkı takip ve cezai yaptırım getiriliyor. Kültür ve Turizm Bakanlığının 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nda yapacağı değişiklikle, internetten 'fikir hırsızlığına' karşı uyarı, idari para ve hapis cezasına kadar uzanan yaptırım hedefleniyor. Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürü Abdurrahman Çelik, "Operasyonda ele geçirilen ürün sayısıyla ilgili belli bir oranda polis ve denetim komisyonu yetkililerine ikramiye verilecek. Bu da bizim açımızdan, 'fikir hırsızlığıyla' mücadelede en önemli dama taşlarından biridir" dedi. Bu işi yapanlarla ilgili konuşurken korsan yerine fikir hırsızlığı ifadesini kullandıklarını dile getiren Çelik, "Bundan sonra onların ismi hırsızdır. Alan da suçlu, satan da suçludur" diye konuştu. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve sektör temsilcilerinin katılımıyla 2 günlük bir çalışma yapıldığını ifade eden Çelik, toplantıda 5846 sayılı yasada yapılacak değişikliklerin ele alındığını, söz konusu değişiklikleri Ekim ayı sonuna yetiştirmeyi hedeflediklerini söyledi.

GENÇLER BİLİNÇSİZ
İnternet üzerinden özellikle son 3 yıldır müzik ve film indirilmesinin artarak en üst seviyeye çıktığını vurgulayan Çelik, birçok ülkede bu suçu işleyenlere rekor cezalar geldiğini söyledi. Çelik, "Bizde de önümüzdeki dönemde belki de en radikal değişiklik bu olacak. Kullanıcılara ilk defa bazı cezai yaptırımlar gelecek" dedi. Adalet Bakanlığı, Yargıtay ve ilgili meslek örgütleriyle bu uygulamanın ne şekilde yapılacağı konusunda görüşeceklerini ifade eden Çelik, internet servis sağlayıcılarına da yaptırım getireceklerini kaydetti.


BİZE ULAŞIN