İşte zamlı öğrenci harçları

Üniversitelerde okuyan öğrencilerden bu yıl alınacak harçlara ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre yine en fazla harç verecek bölümler 4 bin 268 TL ile Devlet Konservatuarları ve Sivil Havacılık Yüksek Okullarının ikinci öğretimleri oldu. Bu bölümleri 2 bin 134 TL ile Veterinerlik Fakültesi, Tıbbi Biyolojik Bilimleri Programları ile Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Programı ikinci öğretimi izledi.

"2009-2010 Eğitim-Öğretim Yılında Yükseköğretim Kurumlarında Cari Hizmet Maliyetlerine Öğrenci Katkısı Olarak Alınacak Katkı Payları ile İkinci Öğretim Ücretlerinin Tespitine Dair Karar" bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandı. Kararda, öğrenci katkı payını süresinde ödemeyen öğrencilerin kayıtlarının yapılmayacağı ya da yenilenmeyeceğinin altı çizildi. Ancak yükseköğretim kurumları, verilen süre içinde kaydını yaptırmayan öğrencilere ek süre verebilecekler.

EN MALİYETLİLER TIP ÖĞRENCİLERİ

Kararda öğrenci cari hizmet maliyetleri de yer alırken, buna göre en maliyetli öğrenciler Tıp Fakültesi öğrencileri oldu. Tıp Fakültesi'nde okuyan bir öğrencinin ortalama maliyeti 15 bin 544 TL olurken, bu maliyetin 591 TL'sini harç olarak ödeyecekler. Diş Hekimliği ve Eczacılık Fakültesi öğrencilerinin ortala maliyeti 5 bin 607 TL'yi bulurken bu öğrencilerin vereceği harç ise 494 TL olacak. Maliyeti 4 bin 267 TL olan Veterinerlik Fakültesi öğrencileri 386 TL harç öderken aynı maliyetteki Tıbbi Biyolojik Bil. Programı ve Fizik Tedavi Rehabilitasyon Programı öğrencileri ise 281 TL harç ödeyecek. Maliyeti 3 bin 848 TL olan Gemi İnşaatı ve Denizcilik Bilimleri Fakültesi, Su Ürünleri Fakültesi, Denizcilik Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi ile Tekstil Teknik ve Tasarım Fakültesi öğrencileri ise bu yıl 316 TL harç ödeyecek.

Devlet Konservatuarında ve Sivil Havacılık Yüksekokulu'nda okuyan öğrencilerin maliyeti ortalama 8 bin 535 TL olurken Konservatuar öğrencileri 589 TL, Sivil Havacılık Yüksekokulu öğrencileri ise 470 TL harç verecek.

İkinci öğretimde ise harç miktarları ortalama öğrenci maliyetinin yarısı kadar olacak. Buna göre Veteriner Fakültesi öğrencileri ile Tıbbi Biyolojik Bil. Programı ve Fizik Tedavi Rehabilitasyon Programı öğrencileri 2 bin 134 TL öğrenim ücreti ödeyecek.

İKİNCİ ÖĞRETİMLERE ÖZEL ÜNİVERSİTE TARİFESİ


Gemi İnşaatı ve Denizcilik Bilimleri Fakültesi, Su Ürünleri Fakültesi, Denizcilik Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi ile Tekstil Teknik ve Tasarım Fakültesi öğrencileri ise bin 924 TL harç ödemek zorunda kalacak.

Devlet Konservatuarları ve Sivil Havacılık Yüksek Okullarının ikinci öğretimlerde okuyan öğrenciler ise neredeyse bir özel üniversite ücreti ödeyerek 4 bin 268 TL harç ödeyecek. Meslek Teknoloji, Tütün Eksperliği ve Ev Ekonomisi Yüksekokullarının ikinci öğretimlerinde okuyacaklar ise bin 923 TL harç ödeyecekler. Engelliler Entegre Yüksekokulu'nda okuyacak öğrencilerin harçları da bin 924 TL olacak.

BİZE ULAŞIN