UBS'yi dize getiren ABD'nin vergi avı Hong Kong'a kadar uzadı

Amerikalıların UBS aracılığıyla, Hong Kong'daki paravan şirketler üzerinden vergi kaçırdıklarını tespit eden Obama yönetimi soruşturmayı derinleştiriyor

İsviçre'nin en büyük bankası UBS'de hesabı bulunan 52 bin Amerikalının müşteri bilgilerinin paylaşılması konusunda ABD ve İsviçre hükümetleri arasında anlaşma sağlanırken, soruşturma Hong Kong'a da sıçradı. ABD hükümeti tarafından hazırlanan raporda, UBS bankası ve uluslararası danışmanlık şirketleri aracılığıyla Amerikalıların, Hong Kong'ta kurdukları paravan şirketler üzerinden vergi kaçırdıkları belirtildi. ABD makamları, UBS'in daha önce açıkladığı 250 müşterinin hesap bilgilerinden yola çıkarak elde ettiği bilgiler doğrultusunda İsviçre'den sonra Hong Kong ile de bağlantıya geçti.

İPUÇLARI ELDE EDİLDİ
ABD'nin UBS ile ilgili soruşturmayı genişleterek global ava çıktığını yazan Wall Street Journal gazetesi Hong Kong bağlantısının ABD Adalet ve Maliye bakanlığı açısından önemli ipuçları içerdiğini yazdı. UBS davasını yakından takip eden avukatlar, Hong Kong'un önceki yılların aksine artık yasal bir vergi sistemine sahip olduğunu ve Çin ile ticarette şirketler açısından geçiş yeri olarak kullanıldığını kaydetti. ABD hükümetinin Hong Kong'ta kurulan şirketler üzerinde soruşturmalarını artırabileceği belirtildi.

SIR SAKLANMIYOR

Hong Kong hükümet sözcülüğünden yapılan yazılı açıklamada ise "Hong Kong, sıkı ve etkin bir vergi sistemine sahiptir ve bankacılık sırlarını koruyan kanunları yoktur. Hong Kong uluslararası vergi bilgilendirme standartlarına uygun hareket etmektedir" denildi. ABD hükümetini temsil eden avukatlardan Thomas P. O'Brien ise yaptığı yazılı açıklamada, "Adalet ve maliye bakanlığı federal vergi yükümlülüklerini yerine getirmeyerek varlıklarını Avrupa ve Asya'daki banka hesaplarında saklayanları sonuna kadar kovalamaktadır" dedi.

5 bin müşterinin adı açıklanacak
İSVİÇRE'NİN haftalık NZZ am Sonntag gazetesi, bu hafta açıklanacak anlaşma detaylarıyla ilgili olarak UBS'in 5 bin müşterisinin hesap bilgilerini ABD makamlarına vereceğini iddia etti. UBS'te hesabı bulunan müşterilerin avukatları ise ABD'ye hesap bilgileri verilecek kişi sayısının 5-10 bin civarında olacağını ve UBS'in ABD hükümetiyle yaptığı işbirliği karşılığında ceza ödemekten kurtulacağını öne sürdü.

BİZE ULAŞIN