'Gözyaşı ile refah yakalanamaz kan durursa kalkınma olur'

Başbakan Yardımcısı Babacan, hükümetin açılım çabalarının bölgede karşılık bulduğunu belirterek "Enerjimizi geleceğin inşasına seferber etmek istiyoruz. Terör belasını bitirerek bunu başarabiliriz" dedi

Hükümetin "demokratik açılım" süreci, ekonomiye de yansıdı. Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nun (EKK), 8 bakan, çok sayıda bürokrat ve aralarında TOBB, TÜSİAD'ın da bulunduğu sivil toplum kuruluşu temsilcileri, bölgedeki 9 ilin vali, belediye başkanı ve rektörlerinin katılımı ile Şanlıurfa'da gerçekleştirdiği toplantıya "demokratik açılım" damgasını vurdu. Toplantıya katılan yerel yöneticiler açılım yolunda hükümeti yüreklendirdi. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ise hükümetin açılım çabalarının bölgede karşılık bulduğunu söyledi ve "Acıları dindirmek, enerjimizi geleceğin inşasına seferber etmek istiyoruz. Terör belasını sona erdirerek bunu başarabiliriz" dedi. Toplantının açılışında konuşan Babacan, gazetecilerle düzenlediği sohbet toplantısında da genel olarak siyasi mesajlar verdi. "Demokratikleşme yönünde attığımız adımlar, temel hak ve özgürlükler noktasındaki düzenlemeler, Türkiye'yi bir bütün olarak kucaklayarak, ülkenin her köşesinde aynı samimiyetle ve açıklıkla konuşuyor olmamız Türkiye'nin ufkunu açtı" diyen Babacan, şöyle devam etti:

EKONOMİ-DEMOKRASİ İLİŞKİSİ
"
Ekonomik gelişme, demokratik gelişme ile huzur, istikrar, güven ve emniyetle yakından ilgilidir. Birini ihmal edersek netice alamayız. Enerjimizi kısır tartışmalara, kronik sorunlara değil, üretime, istikrara ayırdıkça aşamayacağımız sorun yok. Bu anlattıklarım hayal değil, yeter ki bu hedeflere inanalım, samimiyetine güvenelim. Demokratik anlamda, kültürel anlamda hükümetimizin samimiyeti ve gayreti devam ediyor." "Bugün hiçbir alanda kaybetmeye tahammülümüz yok. Kimsenin 81 vilayete kaybettirmeye hakkı ve haddi yok" diyen Bakan, 'tarihi fırsatı', şöyle özetledi: "Önümüze eşsiz bir fırsat çıktı. Yaşanan acıları dindirmek, bölgede istikrar ve güveni zeminini tesis etmek, enerjimizi ise geleceğin inşasına seferber etmek istiyoruz. Yıllardır süren terör belasını artık sona erdirerek, kardeşler arasına nifak tohumları ekmeye çalışanları elimizin tersiyle itersek bunu başarabiliriz. Türkiye genelinde böyle bir irade, meseleyi sonlandırmaya dönük mutabakat zemini mevcut. Bu sürecin sonunda Kazanan Türkiye, Şanlıurfa, 81 vilayet olacaktır."

SEKİZ BAKAN KATILDI
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, devlet bakanları Zafer Çağlayan, Cevdet Yılmaz, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Çalışma Bakanı Ömer Dinçer, Sanayi Bakanı Nihat Ergün, Tarım Bakanı Mehdi Eker, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu.


BİZE ULAŞIN