Katar doğalgaz boru hattına jet vize

Katar Emiri Şeyh Al Thani'nin Katar'dan Türkiye'ye uzanacak gaz boru hattı talebine Türk hükümeti destek verdi. Başbakan Erdoğan ile Emir arasındaki görüşmede, boru hattı döşenmesi konusunda görüş birliğine varıldığı bildirildi

Türkiye, enerji satrancında yeni dev bir hamleye hazırlanıyor. Hazar gaz kaynaklarını Avrupa'ya ulaştıracak Nabucco projesinden sonra doğalgaz rezervinde dünya üçüncüsü Katar'dan Türkiye'ye uzanacak gaz boru hattı projesi için iki ülke mutabakata vardı. Katar Emiri Şeyh Hamad Bin Halife Al Thani ile görüşen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Katar ile enerji konusunda uzun vadeli ve kalıcı bir işbirliği yapmak istediklerini belirterek, iki ülke arasında bir doğalgaz boru hattının sorunu kökten çözeceğine inandığını vurguladı. Şeyh Al Thani de, boru hattına sıcak baktıkları mesajını verdi. Konuk Emir'in, enerji bakanlarının konuyu görüştüğünü ve en kısa sürede sonuç alınacağını belirttiği öğrenildi. Çalışma ziyareti için önceki gün Türkiye'ye gelen Katar Emiri Al Thani, Cumhurbaşkanı Gül ile görüşmesinde, "Katar'dan Türkiye'ye uzanacak bir boru hattının gerçekleşmesini umuyoruz'' demişti. Tatil için Bodrum'a giden Al Thani, Milas Havalimanı'nda Başbakan Erdoğan tarafından karşılandı. Erdoğan ve Al Thani, öğle yemeği öncesinde bir süre görüştü. Görüşmede, iki liderin Türkiye ile Katar arasında doğalgaz boru hattı döşenmesi konusunda görüş birliğine varıldığı öğrenildi. Edinilen bilgilere göre, çalışma yemeğinde başta enerji ve ticari ilişkiler olmak üzere birçok konu ele alındı.

TÜRKİYE'Yİ İZLİYORUZ

Katar Emiri Al Thani'nin, Türkiye'nin son dönemdeki enerji konusundaki girişimlerinin dikkat çekici olduğuna ve bu girişimlerin kendileri tarafından da dikkatle izlendiğine'' işaret ettiği öğrenildi. Al Thani'nin, ''Katar olarak Türkiye ile her alanda ilişkilerin geliştirilmesi için karar aldıklarını ve bu konuda istekli olduklarını'' belirttiği kaydedildi.

BİZE ULAŞIN