Konut kredisinde çılgın rekabet %0.82

Mevduatta tek haneli faiz uygulayan bankalar sonunda kredi faizini de indirmeye başladı. 24 ay vade için aylık faiz yüzde 0.82'ye kadar indi. Ancak faiz kadar dosya masraflarının da önemli bir maliyet olduğu unutulmamalı

EN DÜŞÜK FAİZ
% 0.82

Vade 24 ayla sınırlı olsa da bugün için açıklanan en düşük konut kredisi faizi.

KREDİ KULLANANLAR
770 bin kişi
Türkiye'de konut kredisi kullanan ve bankalarda halen kredi borcu ödeyen kişi sayısı Mart 2009 itibariyle 770 bin 87.

KULLANIMDAKİ DÜŞÜŞ
-% 48.0
Mart 2009 itibariyle son 1 yılda konut kredisi kullananların sayısı % 48 azaldı. Bu yılın ilk 3 ayında 41 bin kişi kredi aldı.

KREDİ MİKTARI
38.7 milyar TL

Merkez Bankası verilerinden alınan bilgilere göre 7 Ağustos itibariyle bankaların kullandırdığı konut kredisi miktarı 38.7 milyar liraya ulaştı.

Mevduat ve tahvilde faizlerin tek haneye düşmesinin ardından merakla bireysel kredi faizlerindeki düşüş nihayet gerçekleşmeye başladı. Bankalar önceki geceden itibaren birer ikişer konut kredisinde aylık faizleri yüzde 1'in altına çekmeye başladı. Uzun vadeli faiz ve takibe düşme oranlarını dikkate alan bankalar vade uzadıkça oranı yüzde 1.2'lere çıkarmasına karşın 24 aylık vadede dün faiz oranı aylık bazda yüzde 0.81'e kadar çekti.

İŞ BANKASI % 0.82
Bankalardan beklenen faiz indirimleri gelmeye başladı. Önceki gün Akbank ve Garanti Bankası konut kredisinde faiz oranlarını yüzde 1'in altına çektiğini açıkladı. Akbank, 24 aya kadar olan vadeler için faizi yüzde 0.99, Garanti Bankası ise yüzde 0.96 olarak belirledi. Bu açıklamanın ardından yeni indirimler de peşpeşe gelmeye başladı. İş Bankası 24 ay vadede oranı yüzde 0.82'ye kadar çekerek yarışta agresif olacağının sinyalini verdi. Anadolu Bank da oranlarında revizyona gitti ve faizini 24 ay vade için yüzde 0.99'a çekti.

FAİZ VADE İLE ARTIŞTA

Bankaların internet sitelerinden aldığımız ve gazetemize ulaştırılan bilgilere göre hazırlanan tabloya göre faiz oranları 60 aylık vadede yüzde 1.14'lere kadar gerilerken 10 yıllık vadede yüzde 1.15'li seviyelere kadar çekildi. Uzmanlar, vade uzadıkça faizin yükselmesinin nedenini uzun vade riski ve takipteki kredi oranının artıştan kaynaklandığını belirtiyor.BİZE ULAŞIN