Merkez faizi % 7.75'e çekti karamsarlığını devam ettirdi

Merkez Bankası politika faizlerini beklendiği gibi 0.5 puan daha indirerek yüzde 7.75'e çekti, karamsarlığını korudu

Merkez Bankası politika faizlerini beklendiği gibi 0.5 puan daha indirerek yüzde 7.75'e çekti. Krizin derinleşmeye başladığı Kasım 2008'de indirimlere başlayan Merkez, toplam 9 puanlık faiz indirimi yaptı. Karar sonrası yapılan açıklamada faiz indirimlerine devam edeceği mesajını verdi. Ekonomistler, Eylül'de yarım puanlık bir indirimin daha gelmesini bekliyor. Merkez Bankası son açıklamasında ise karamsarlığını korumaya devam etti. Banka önceki açıklamasından farklı olarak yurt içi tüketim talebindeki toparlanmanın gücüne ilişkin belirsizlirin attığını belirtmesi oldu.

ENFLASYON DÜŞÜK KALACAK

Para Politikası faiz indirim kararı sonrası yaptığı açıklamada, ''Dış talep zayıf seyrini sürdürmekte, yurtiçi yatırım talebi gerilemekte ve istihdam koşullarında belirgin bir iyileşme görülmemektedir. Ayrıca, yakın dönem gelişmeleri tüketim talebindeki toparlanmanın gücüne ilişkin belirsizlikleri artırmıştır. Bu çerçevede, Enflasyon Raporu'nda çizilen perspektifle uyumlu biçimde, enflasyonun düşük seyrini uzun bir süre koruyacağı öngörülmektedir" dendi.

FAİZ İNDİRİMİNE DEVAM
"Finansal koşullardaki ek sıkılığın kısmen devam etmesi ve küresel finans piyasalarındaki sorunların reel ekonomi üzerindeki etkilerinin boyutuna ilişkin belirsizliklerin sürmesi, aşağı yönlü risklerin tamamıyla ortadan kalkmadığına işaret etmektedir" diyen Banka, "İktisadi faaliyette belirgin bir toparlanma gerçekleşmemesi halinde kısa vadede ölçülü faiz indirimlerine devam edilmesinin gerekeceği değerlendirmesinde bulunmuştur" dedi.REPO FAİZLERİ DE DÜŞTÜ
MERKEZ, son kararında yalnızca politika faizi olarak kullandığı borç alma faizlerini değil repo faizlerini de indirdi. Banka, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcı bankalara uygulanan repo işlemleri yoluyle gecelik ve bir haftalık borçlanma imkânı faizini yüzde 9.75'ten yüzde 9.25'e indirdi.MERKEZ NEDEN KARAMSAR
- Dış talep zayıf seyrini sürdürüyor.
- Yurtiçi yatırım talebi geriliyor.
- İstihdam koşullarında iyileşme görülmüyor.
- Tüketim talebinde toparlanma gücü zayıf.
- Finansal krizin reel sektör üzerindeki etkilerinin boyutu hâlâ belirsiz.
- Ekonomide aşağı yönlü riskler henüz ortadan kalkmadı.
- Finansal koşullardaki ek sıkılaşma kısmen devam ediyor.

İNDİRİMDE LİDER
Merkez Bankası krize karşı hızlı faiz indirimlerine Kasım 2008'de başladı. Banka yüzde 16.75 düzeyinde bulunan politika faizlerini toplamda 9 puan indirdi. Politika faizleri son kararla birlikte yüzde 7.75'e geriledi. Böylece Merkez Bankası dünyada krize karşı dünyada en fazla faiz indirimi yapan merkez bankası oldu.

BİZE ULAŞIN