"Türkiye'de daha fazla Katar yatırımı istiyoruz"

Türk Katar İş Konseyi'nde konuşan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Türkiye'de daha fazla Katar yatırımı görmek istediklerini söyledi

TÜRKİYE Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Katarlı işadamlarını üretim sektöründe de yatırıma davet etti. TOBB-DEİK Türk-Katar İş Konseyi çalışma yemeği, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Katar Emiri Şeyh Hamad Bin Halife Al Thani'nin katılımıyla dün İstanbul'da gerçekleştirildi. Hisarcıklıoğlu, toplantıda yaptığı konuşmada, Katar'ı refaha taşıyan birçok projenin altında Türk müteahhitlerinin imzası bulunduğuna işaret etti. Dünyanın en başarılı 225 müteahhitlik firması içinde 23 Türk firmasının bulunduğunu kaydeden Hisarcıklıoğlu, "Müteahhitlerimizin özellikle katma değeri yoğun projelerde Katar'a hizmette hazır olduğunu vurgulamak istiyorum'' dedi.

ZİRAAT ŞUBE AÇSIN

Türkiye ile Katar arasında 2011 için hedeflenen 1 milyar dolarlık ticaret hacminin 2008'de yakalandığına dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, şunları söyledi: ''Sizlerin ziyareti umuyorum ki yeni işbirliklerini mümkün kılacaktır. Zira ikili işbirliğimizin meyvelerini vereceği tek alan ticaret de değildir. Biz ortaklık kuyusundan daha fazla su çekmeliyiz. Türkiye'de daha fazla Katar yatırımı görmek istiyoruz. Katar'ın Türkiye'yi hizmetler sektöründe olduğu kadar üretim alanında da kullanabileceğine inanıyoruz.'' Hisarcıklıoğlu, dış ticaretin hızla yükseldiği bu dönemde Doha Bank'ın Türkiye'deki temsilciliğini şube haline getirmesi, Ziraat Bankası'nın da Doha'da şube açmasının faydalı olacağını, enerjide üretici Katar ile taksim merkezi olan Türkiye'nin işbirliğinin, önemli bir sinerji yaratacağını söyledi.

BİZE ULAŞIN