Merkez coşkuyu verdi, faiz ve borsa Çin Seddi'ni aştı

Merkez Bankası'nın faizleri yarım puan daha indirmesi piyasaları coşturdu. Dünya, Çin Borsası'ndaki hızlı düşüşün korkusunu yaşarken, İMKB yılın zirvesine çıktı. Tahvil faizi tarihinin en düşük seviyesine indi

Çin Borsası'nın Ağustos'taki yüzde 20 değer kaybı karşında dünya piyasaları titrerken İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) yükselişe doymuyor. İMKB, dün yüzde 3.19 artışla günü 45 bin 645 puan seviyesinden kapattı. Böylece borsa, Şubat 2008'den bu yana en yüksek seviyeye çıktı. Dünya borsalarında Çin kaynaklı tedirginlik sürerken İMKB'nin pozitif ayrışmasında Merkez Bankası'nın faiz indirim kararları etkili oldu. Banka önceki gün politika faizlerini yarım puan daha düşürerek yüzde 7.75'e çekmiş ve "İndirimler sürecek" sinyalini vermişti. Açıklamanın ardından gösterge tahvilin faizi yüzde 9.71'e kadar gerileyerek tarihinin en düşük seviyesine indi. Faiz cephesindeki olumlu gelişme özellikle banka hisselerini coşturdu. İMKB Banka endeksi yüzde 4.85 yükselirken, yüzde 8'in üzerinde değer artışıyla en çok yükselen banka hissesi Akbank oldu. Akbank hisselerindeki hareketi Returs'a değerlendiren EFG İstanbul analisti Mete Yüksel, "Bankanın elinde yüksek miktarda sabit faizli bono portföyü var. Bono portföyü de Merkez Bankası faiz indiriminden en çok fayda sağlayan aktif sınıfı. Tepkiyi buna bağlıyorum" dedi.

TÜRKİYE GÖZDE

Türkiye, fon yöneticilerinin gözdesi durumunda. Yatırım Bankası Merrill Lynch'in düzenlediği ve 544 milyar dolar büyüklüğünde portföy yöneten 204 fon yöneticisinin katıldığı bir ankete göre yatırımcılar, büyüme konusundaki iyimserliğin zayıfladığı Çin'den Rusya, Türkiye ve Endonezya borsalarına geçiş yaptılar. Şili, Malezya ve İsrail gibi piyasalar ise en az tercih edilenlerden oldu. Yatırımcılar ayrıca, Ağustos'ta portföylerindeki nakit ve tavhillerin ağırlığını azaltıp, hisse senetlerinin ağırlığını artırdılar.

ABD İMDADA YETİŞTİ
Çin yatırımcıları tedirgin ederken, ABD borsalarının yükselişe geçmesi borsaları rahatlattı. Brent petrolün varil fiyatının hızlı yükselişle 74 dolar olması enerji hisselerine yaradı. ABD borsaları enerji şirketlerinin hisseleriyle artıya döndü. Avrupa borsaları ABD sayesinde kayıplarını telafi etmeyi başarırken İngiltere borsası günü artıda kapattı. Gelişmekte olan Avrupa borsalarında Macaristan'ın yüzde 0.85'lik yükselişi dikkat çekti.

BİZE ULAŞIN