'Nükleerde 15 küsur cent fiyattan hoşnut değiliz'

Enerji Bakanı Yıldız, nükleer santral ihalesini kazanan Türk-Rus konsorsiyumunun 15 küsur centlik fiyatının yüksek olduğunu belirterek. "Geldiğimiz rakam, bizim ortalama olarak Türkiye'de ürettiğimiz rakamın üzerinde. Makul hale getirip yolumuza devam etmemiz lazım" dedi

Antalya'da Aksa'nın doğalgaz çevrim santralının ikinci bölümünün açılışı için bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, nükleer santral ihale sürecine yönelik rahatsızlıklarını dile getirdi. Gazetecilerle konakladığı DSİ misafirhanesinde buluşan Yıldız son dönemde enerji ile ilgili merak edilenleri uzun uzun anlattı. Nükleer'de ihale sürecini ve 21 centlik teklifi eleştiren Yıldız, "Bu fiyatı tek firmayla bulduysak bir eksiklik görünüyor" dedi. Yıldız, nükleerde yüzde 15-25'lik kamu payının fiyat üzerindeki etkisi konusunda, "Kamu payı ihaleden önce konsaydı fiyat değişirdi. Daha çok katılımcı bile olabilirdi" diye konuştu. Kamu payının yüzde15, 20 veya 25 olabileceğin ama 25'i geçmesinin düşünülmediğini belirten Yıldız, süreci en geç Eylül'ün ikinci haftasına kadar sonuçlandıracaklarını dile getirdi. Bakan Yıldız, "İhale süreci öncesinde bakanlık koltuğunda olsaydınız aynı yöntemi izler miydiniz?" sorusuna, " Aynı yöntemi izlemezdim" yanıtını verdi. Yıldız, "Fiyattan memnun değilsek ortada eksiklik var demektir. Bu kimden kaynaklanıyor, bizden mi, teklif verenlerden mi vermeyenlerden mi kaynaklanıyor bunun üzerine gitmek lazım" dedi. Yıldız, ortaya çıkan rakamın Türkiye'de üretilen elektriğin ortalama fiyatının üzerinde olduğunu belirterek, "Biz bundan hoşnut değiliz" dedi. Yıldız, nükleer santrali yapmalarının şart olduğunu ancak bunun makul fiyatlarla olması gerektiğini dile getirdi.

'ORTAKLIK İPTAL SEBEBİ DEĞİL'
Şartname konusunda da bir özeleştiride bulunan ve şartnamenin tek firmanın teklif vermesine göre dizayn edilmediğini ifade eden Yıldız, "Şartname tek teklif gelmesi üzerine kurulu değil, daha çok katılım olsun isterdim" dedi. Yıldız, Yüce Divan eleştirileri ve bu yönde endişeleri bulunup bulunmadığına yönelik ise, "Doğru yapıyorsak öyle bir düşünceye kapılmamak gerekiyor" diye konuştu. Kamunun nükleer ihalesi sonuçlandıktan sonra yüzde 25 katılım olması konusunun ihalenin şartnamesine veya kanuna aykırı olmadığını ve bu yüzden ihalenin iptal edilemeyeceğini ifade eden Yıldız, "5710 sayılı kanun ile ihaleden önce bu konu düzenlenmiş durumda. Buna göre ihaleden sonra da kamunun iştirak etmesinin önünde bir engel yok. İhaleye katılanlar da bunu biliyorlardı" dedi. Yenilenebilir Enerji Yasa tasarısı ile ilgili de konuşan Yıldız, "Önceden çıkarılan Yenilenebilir Enerji Yasası ve piyasanın işliyor olması rehavete itmiş gibi gözükebilir" dedi. Yıldız, rüzgar santralleri için açılan ihale sonrasındaki süreci eleştirerek, "Rüzgardaki süreç yönetiminin güneş gibi başka enerji kaynaklarının başına gelmesini istemiyor uz " dedi.

BİZE ULAŞIN