Toplu görüşmelerin 3. turu başladı

Kamu İşveren Kurulu ile memur sendikaları arasındaki toplu görüşmelerin 3. turu başladı.
Devlet Bakanı Hayati Yazıcı başkanlığında Başbakanlık Merkez Bina'da gerçekleştirilen toplantıda 11 hizmet kolundaki sorunlar ele alınacak.

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, toplantı öncesinde yaptığı açıklamada, yetkili 4 sendikalarının örgütlü bulunduğu 4 hizmet kolundaki sorunları gündeme getireceklerini söyledi.
Gündoğdu, bazılarının çalışanları, bazılarının ülkeyi, bazılarının ülkenin demokratikleşmesini ilgilendiren bu sorunların bazılarının bu masada çözülemeyeceğini bildiklerini, ancak yine de gündeme getirmeyi önemsediklerini ifade etti.

Sözleşmeli personelin yaşadığı sıkıntıların 4 sendikanın da ortak sorunu olduğuna işaret eden Gündoğdu, sağlıkta döner sermaye ödemeleri konusunda sorunlar yaşandığını belirtti. Gündoğdu, hiç olmazsa döner sermaye ödemelerinin 308 TL'lik kısmının önceden ödenmesini, yapılacak ödeme için aylar sonraki mahsuplaşmanın beklenmemesini önereceklerini bildirdi.

Yerel yönetimlerde tek bir muhatap bulunmaması nedeniyle olumsuzluklar yaşandığını dile getiren Gündoğdu, bu nedenle Yerel Yönetimler Bakanlığı kurulmasını talep ettiklerini söyledi.

Yerel yönetimlerde 400'ün üzerinde ''sosyal denge sözleşmesi'' imzaladıklarına dikkati çeken Gündoğdu, bundan çalışanlarını taltif eden yöneticilerin, durumunda iyileşme sağlanan çalışanların ve sendikaların memnun olduğunu vurguladı. Gündoğdu, sözleşme yapan belediye başkanlarının Sayıştay denetimine maruz bırakılarak ''başlarının ağrıtılmamasını'' istedi.

Gündoğdu, ''diyanet ve vakıf hizmetleri'' hizmet kolunda 1970'lerden bu yana olmayan Diyanet İşleri Başkanlığı Teşkilat Kanunu'nun çıkarılmasını, camilerde ihtiyaç duyulan 4 bin civarındaki kadronun karşılanmasını, Kur'an öğrenimi önündeki yaş sınırı şartının kaldırılmasını talep ettiklerini
bildirdi.

Hükümetin mali haklara ilişkin teklifini hala masaya getirmediğini belirten Gündoğdu, ''Masaya hala bir teklif getirilmedi. Bu devlet sırrı değil, artık açıklanmalı, masaya rakamlar getirilmeli'' dedi.

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız ise toplantı öncesinde açıklama yapmadı.

BİZE ULAŞIN