Antalya'nın elektrik sıkıntısına duygusal son

Türkiye'nin en büyük özel gaz dağıtım şirketi Aksa'nın sahibi Kazancı, Gazprom'un kendilerini seçmesinin son derece doğal olduğunu söyledi. Antalya'daki santral açılışında ise duygusal anlar yaşandı

Antalya'da Aksa tarafından inşa edilen Ali Metin Kazancı Doğalgaz Enerji Santrali'nin ikinci etabı dün Enerji Bakanı Taner Yıldız'ın da katıldığı törenle açıldı. Törende konuşan Aksa Holding Başkan Yardımcısı Mehmet Kazancı babalarının kendilerine 'Yapacağınız işin kârı az olsun ama memlekete faydalı olsun' dediğini belirterek gözyaşlarına hâkim olamadı. Açılış öncesinde gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Kazancı, son dönemde Gazprom'la yaptıkları anlaşma ile ilgili görüşmelerin 2004'te başladığını söyledi. Kendilerinin 'hükümetle yakın olduğu için iş alıyor' gibi gösterilmesinden son derece rahatsız olduklarını ifade eden Kazancı, "Gazprom'un ortaklık için Türkiye'nin gaz dağıtımının üçte 1'ini yapan Aksa'yı tercih etmesi son derece normal. Biz 1998'de santral sahibiydik. Bu hükümetten önce de gaz işindeydik. 2000 yılında İran'dan gaz getirmek için görüşmelere başladık. Aldığımız birçok dağıtım ihalesini üstüne para vererek zararına aldık. Çünkü bu illerin potansiyeline inandık. Halen o şirketlerimizın bilançoları kırmızıda" dedi. Şu anda Aksa'nın 600 bin gaz abonesi bulunduğunu ve 2015'te 3 milyon aboneye ulaşmayı hedeflediklerini ifade eden Kazancı, gaz ithalatı konusunda "Eğer yeni yasa çıkarsa ve özel sektöre bir imkan olursa biz de herkes kadar gaz almak için şanslıyız" dedi.

GAZPROM'LA MÜZAKEREDE

Gazprom'un Türkiye'ye ciddi bir yatırım yapmak istediğini de belirten Kazancı, "Kanun ve yönetmelikler çerçevesinde şirket alabilir, ortak olabilir, özelleştirmeye girebilirler" dedi. Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in ziyareti sırasında imzaladıkları protokolün çeçeveyi belirldiğini dile getiren Kazancı, "Henüz aramızdaki ortaklığın yapısı net değil. Hisse de satabiliriz, ortak bir kontrat da imzalayabiliriz ama şirketi tamamen satmayı düşünmüyoruz" dedi. Bu konuların halen müzakere edildiğini ve Eylül - Ekim gibi tamamlanacağını belirten Kazancı, İGDAŞ ve Başkent Doğalgaz'ı almak istediklerini belirtti.

HEDEF ELEKTRİK DAĞITIMI

Gazprom'un en güvenilir tedarikçi olduğunu da ifade eden Kazancı, "Türkiye'den birçok gaz projesi geçecek. Bu nedenle Rusya'dan korkmak yersiz. Tüketimimiz artsa da toplamda Rusya'nın payı azalacak. Onun için de korkmaya gerek yok" dedi. Kazancı, Rusya'nın son dönemdeki girişiminin Türkiye'de bu nedenlerle daha iyi pozisyon alma ihtiyacı olabileceğini söyledi. Kazancı elektrik dağıtımı ile de ilgilendiklerini ifade etti.

Yaklaşık 1 milyar dolara mal oldu
ANTALYA'DA ikinci etabı açılan ve toplam 600 megawatta ulaşan santral yaklaşık 1 milyar dolara mal oldu. Santral bu 6 milyar kilovatsaat elektrik üretecek olan santral tamamlandığında Türkiye'nin toplam talebinin yüzde 5'ini karşılayabilecek. Santral ayrıca elektrik talebinin yaz döneminde çok hızlı arttığı Antalya ve civarı illerdeki elektrik arz sıkıntısını da tamamen ortadan kaldıracak. Santralın bu yıl 6 milyar kilovatsaat elektrik üretmesi planlanıyor.

Siemens rüzgâr yatırımı için ortak arıyor

TOPLANTIYA katılan Siemens Enerji Başkanı Wolfgang Dehen de dünyanın en verimli gaz türbinlerini ürettiklerini ve bu santralde kullandıkları türbinlerin yüzde 58.7 verimlilik ile çok iyi durumda olduğunu söyledi. Dehen, Türkiye'de rüzgâr komponentleri üreten bir fabrika düşündüklerini ifade ederek bu konuda yerel ortak aradıklarını söyledi. Dehen, 400 milyar euroluk yenilenebilir enerjiye dayalı Desertec projesine Türkiye'nin de dahil olabileceğini söyledi.

BİZE ULAŞIN