Haber turu

ARJANTİN EKONOMİ BAKANI:
IMF ile görüşme noktasına geliyoruz

ARJANTİN'İN
uluslararası kredi piyasalarına yeniden girmesini sağlamak isteyen Ekonomi Bakanı Amado Boudou, Uluslararası Para Fonu (IMF) ile ilişkilerin yeniden tesis edilebilmesi için kapıları araladı. Ekonomi Bakanı Amado Boudou, Brezilya ziyareti dönüşünde La Nacion gazetesine yaptığı açıklamada "IMF ile görüşme noktasına doğru ilerliyoruz ancak hükümetimizin sürdürmekte olduğu maliye politikalarını tartışmayız" dedi. Arjantin, IMF ile ilişkilerini 2006 yılında dondurmuştu.

HURDA TEŞVİKİ
Sam Amca ödemeyi aksattı, bayiler ayaklandı

ULUSAL
Otomobil Bayileri Birliği, ABD hükümetinden otomobil satışlarının canlandırılması için uygulanan hurda araç teşvikinin bir an önce sona erdirilmesini istedi. Şu ana kadar 457 bin aracın satıldığını ve ödenmesi gereken hurda teşvikinin 2 milyar dolara ulaştığını kaydeden Birlik, fon tükenirse bayilerin teşvik alamayacağını ileri sürdü. 24 Temmuz'da başlayan program için ilk etapta 1 milyar dolar kaynak belirlenmiş ancak kaynak tükenince 2 milyar dolara çıkarılmıştı.

KEYİFLER YERİNDE
Brezilya ikinci çeyrekte yüzde 6 büyüdü

BREZİLYA
Maliye Bakanı Guido Mantega, yılın ikinci çeyreğinde milli gelirin yıllık yüzde 6 büyüdüğünü söyledi. GSYH'nın ilk çeyreğe göre yüzde 1.6-1.7 arttığını belirten Mantega, bunun Brezilya'nın 2003'ten beri yaşadığı ilk ekonomik durgunluktan göz alıcı bir dönüş olduğunu vurguladı. Brezilya'da GSYH, ilk çeyrekte 2008'in aynı dönemine göre yüzde 1.8 düşmüştü. Brezilya ekenomisi yılın ilk çeyreğinde 2008'in son çeyreğine göre yüzde 0.8 gerilemişti.

BİZE ULAŞIN