Akbank 900 milyon euro ile sendikasyonda rekor kırdı

Akbank 48 bankanın katılımı ile 900 milyon euroluk sendikasyon kredisine imza attı. Bu 2009'un gelişmekte olan piyasalardaki en yüksek tutarlı ve dünyadaki en geniş katılımlı sendikasyonu oldu

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Cuma 22.08.2009 ABONE OL
Türk bankaları ard arda rekor düzeyde sendikasyon kredilerine imza atıyor. Vakıfbank'ın 736 milyon dolarlık sendikasyon kredisinin ardından Akbank da 900 milyon euroluk kredi için anlaşma yaptı. 312 milyon dolar ve 681 milyon 500 bin euro tutarında iki ayrı dilimden oluşan, 48 bankanın katılımıyla sağlanan 1 yıl vadeli kredi 2009'un gelişmekte olan piyasalardaki en yüksek tutarlı ve dünyadaki en geniş katılımlı sendikasyonu oldu. Kredinin toplam maliyetinin 312 milyon dolarlık kısım için libor artı yüzde 2.5 ve 681 milyon 500 bin euroluk kısım için ise euribor artı yüzde 2.5 olduğu belirtildi. Kredinin reel sektörün finansmanında kullanılacağı kaydedildi.

EKONOMİ POZİTİFE DÖN

Akbank Genel Müdürü Ziya Akkurt, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada uluslararası piyasalarda bankaların birbirlerine kredi vermekte çekimser oldukları bir ortamda böyle büyük tutarlı ve geniş katılımlı bir kredinin Akbank ve Türk bankacılığının dünya finans piyasalarında ne kadar kuvvetli olduğunu bir kez daha teyit ettiğini vurguladı. Global çalkantının etkilerinin yılın ikinci çeyreğinde azaldığını belirten Akkurt, ekonomideki tablonun da pozitife dönmeye başladığını görmeye başladıklarını ifade etti. Akkurt, "Reel sektör ve bankacılık sektörü bir bütündür; bankalar yarattıkları kaynakları reel sektörün gelişimi için kullandırırlar. Biz de aldığımız rekor tutardaki bu krediyi reel sektörümüzün finansman ihtiyaçlarının karşılanması için kullanacağız'' dedi.

BUGÜN NELER OLDU