Galatasaray'a 'prefabrik' stat

Seyrantepe Spor Kompleksi için TOKİ'nin 4'üncü kez düzenlediği ihalede en yüksek teklifi İzmir kökenli Afa Prefabrik verdi. Şirket, Seyrantepe için 864 milyon 936 bin lira toplam satış geliri ve arsa karşılığı olarak da TOKİ'ye 112 milyon lira ödemeyi teklif etti

  1. Haberler
  2. Ekonomi
Cuma 22.08.2009 ABONE OL
Seyrantepe Spor Kompleksi için Toplu Konut İdaresi tarafından 4'üncü kez gerçekleştirilen ihalede en yüksek idare payı teklifini İzmir kökenli Afa Prefabrik Beton Sanayi Ticaret AŞ verdi. Şirket, Seyrantepe Spor Kompleksi için 864 milyon 936 bin lira toplam satış geliri, 112 milyon lira arsa karşılığı idare payı ve artan toplam satış geliri üzerinden de yüzde 1 idare payı teklif etti. Toplam 6 firmanın katıldığı, katılımcılardan 3'ünün teşekkür mektubu sunarak çekildiği Seyrantepe ihalesinde, Aşçıoğlu, Afa ve Özkar ihaleye teklif sunarken, Özka-Kalyon ortaklığı, Teknik Yapı ve Bordo Mimarlık ise ihaleden çekilen firmalar oldu. TOKİ'nin Ankara Bilkent'teki merkezinde gerçekleştirilen ihale TOKİ Başkan Yardımcımsı Ahmet Haluk Karabel'in komisyon başkanlığında yapıldı.

AŞÇIOĞLU İKİNCİ OLDU

Afa Prefabrik'in ardın ikinci en yüksek idare payını veren Aşçıoğlu A.Ş, Aşçıoğlu Limited Şirketi, Viatrans A.Ş, Ofton A.Ş, Meydanbey İnşaat Ticaret Sanayi Limited, Ağaoğlu Gama İnşaat Madencilik Turizm İthalat İhracat Limited Şirketi İş Ortaklığı, 1 milyar lira toplam satış geliri, 70 milyon lira arsa karşılığı idare payı ile artan toplam satış gelirinden yüzde 3 idare payı teklifinde bulundu. Özkar İnşaat Ticaret Sanayi A.Ş, Emlak Pazarlama İnşaat Proje Yönetimi Ticaret A.Ş İş Ortaklığı ise 468 milyon 920 bin lira toplam satış geliri, 28 milyon 135 bin lira arsa karşılığı idare payı ile artan toplam satış geliri üzerinden yüzde 4 idare payı teklif verdi. İhale Komisyonu Başkanı Ahmet Haluk Karabel, Komisyonun teklifleri değerlendireceğini ifade ederek, yapılacak değerlendirmede, TOKİ payının öncelikli olduğunu, ardından da artan satış gelirinin esas alınacağını kaydetti. Karabel, 3 firmanın tekliflerinin İhale Komisyonu'nca incelenmesinin ardından15 gün sonra firmaların yeniden çağrılarak tekliflerini arttırıp artırmayacaklarının sorulacağı bilgisini verdi. TOKİ, ihaleye katılımı artırmak ve işin mümkün olan en kısa sürede bitirilmesini sağlamak üzere şartnamede önemli değişikliklere gitti. Firmaları mali yönden rahatlatmak üzere, "firmanın teklif ettiği idare payı toplam gelirinin yüzde 5'inin sözleşmenin imzalanacağı güne kadar TOKİ hesabına yatırılması'' şartı kaldırıldı. İnşaatın yapım süresi 540 günden 365 güne indirildi. Ayrıca stadın açılırkapanır çatısının, teslimden 1 yıl sonra yapılmasına imkân sağlandı. İhaleyi alan firmaya, kredi alabilmesi için temlik verilmesi uygulaması kolaylaştırıldı. Ali Sami Yen, sezon bitiminde, muhtemelen gelecek yıl Haziran ayında firmaya devredilecek.

"Ali Sami Yen'e 3 kule yapacağız"

Afa Prefabrik İcra Kurulu Sorumlu Üyesi Hakan Ataköy: İyi bir çalışma yaparak en iyi teklifi verdik. İhale henüz bitmedi süreç devam ediyor. Stadı zamanında teslim edeceğiz. Ali Sami Yen'in yerine yapmayı planladığımız projeyi de TOKİ'ye sunduk. Ali Sami Yen'deki imar koşulları ölçüsünde yepyeni bir proje yapacağız. Bu proje konut ağırlıklı bir proje olacak. Bu projemiz üç kuleden oluşacak.

Aşçıoğlu pes etti, 'Alfa kazanır' dedi
Aşçıoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Aşçıoğlu: Birinci olan firma ile tekliflerimiz arasındaki fark çok yüksek. 15 gün sonra ihale komisyonu tekliflerimizi artırıp artırmayacağımızı soracak. Bunu değerlendireceğiz ama, farkın kapanacağını sanmıyorum. İhaleyi Afa Prefabrik kazanır gibi görünüyor.

BUGÜN NELER OLDU