Haber turu

'Vergi anlaşması hemen yenilensin'
Türk-Alman Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı (TD-IHK) Rainhardt Freiherr von Leoprechting, Türkiye ile Almanya arasında bir an önce yeni bir "Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşması'' nın yürürlüğe girmesini istediklerini bildirdi. Söz konusu anlaşmanın 1 Ocak 2011'den geçerli olmak üzere Almanya tarafından tek taraflı olarak fesh edileceğini anımsatan Leoprechting, Alman hükümetinin daha modern ve daha dengeli bir anlaşma konusunda istekli göründüğünü, ancak yeni bir anlaşmanın hazırlanıp zamanında yürürlüğe konulmasının şüpheli olduğunu belirtti.

Rusya'yı önce görelim sonra yorumlayalım
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Rusya'nın Türk ürünlerine yönelik tarife dışı engel olan tam sayım uygulamasının yürürlükten kalkmasının henüz çok yeni olduğuna işaret ederek, fiilen işleyişini gördükten sonra değerlendirme yapacaklarını bildirdi. 7 aylık ihracat düşüşünün yüzde 33 olduğunu, Rusya'yla ihracatın ise yüzde 58 düştüğünü belirten Büyükekşi, tam sayım uygulamasının, tarife dışı bir engel olduğunu kaydetti. Büyükekşi, "Tam denetimin kaldırılması uygulamasını fiilen görmek ona göre değerlendirmek istiyoruz'' dedi.

Verimsiz üretim yapan zararı cepten ödeyecek
Tarım Bakanı Mehdi Eker, havza modeli ile Türk tarımının MR'ını çektiklerini belirterek, kaynakların bundan sonra daha rasyonel kullanılacağını ve üretimin artacağını söyledi. Eker, verimsiz alanda üretim yapanların zararını cebinden ödeyeceği uyarısında bulundu. Eker, Diyarbakır'da düzenlediği "Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli" tanıtım toplantısında sektöre ilişkin önemli mesajlar verdi. 2010'dan itibaren uygulanacak bu modelle hangi ürünün nerede üretileceği, verimli olacağının belirlendiğini anlatan Eker, "Bir ürünün ekonomik olarak verimli olmadığı tespit edilirse destek verilmeyecek. Üretici zararı ve riski kendisi karşılayacak" diye konuştu. Hazal ATEŞ / DİYARBAKIR

TOBB: Ukrayna'yı keşfetmemiz lazım
Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası (TPP) ile görüşmelerde bulunmak üzere dün Ukrayna'ya giden Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu başkent Kiev'de Türk işadamlarıyla bir araya geldi. Resmi rakamlarda Ukrayna'nın 46 milyonluk nüfusu, ihracatı ve kişi başı milli geliri ile Türkiye'nin yarısı düzeyinde olduğuna işaret eden Hisarcıklıoğlu, "Rakamlara baktığımızda Türkiye'nin, Ukrayna'nın ihracatında ikinci sırada olduğu görülüyor. Ama maalesef ithalatında yok. Ukrayna'da 500 işadamımız ve 1 milyar dolarlık yatırımımız var. Bu ülkeyi keşfetmemiz lazım" dedi.

BİZE ULAŞIN