Haber turu...

Porsche'nin eski CEO'suna soruşturma
Volkswagen tarafından satın alınacak spor araba üreticisi Porsche'nin Stuttgart kentindeki merkezi manipülasyon iddiaları ile ve sermaye piyasaları kanununda olası bir ihlalinin soruşturulması için Alman savcılar tarafından basıldı. Porsche'nin eski yönetim kurulu başkanı Wendelin Wiedeking hakkındaki iddiaları soruşturan savcılar bazı belgelere koydu. Wiedeking, piyasalarda manipülasyona neden olmakla suçlanıyor.

Premier Lig'in yarısı yabancıların oluyor
Hong Kong merkezli işadamı Carson Yeung 2007'de yüzde 29.9'luk bölümünü satın aldığı Birmingham'ın tamamına talip oldu. Satış anlaşması imzalanırsa Yeung, hisse başına 1 sterlin ödeyecek ve toplamda 134.6 milyon dolar para yatıracak. Bu satış gerçekleşirse Premier Lig'in yarısı da yabancıların eline geçmiş olacak. Yeung'un şirketi Grandtop geçtiğimiz gün İngiltere borsasına yaptığı açıklamada şirkete yatırım yaparak özellikle altyapıyı güçlendirmek istediğini belirtmişti.

Hurda için nakit programı sona eriyor
ABD'de 'hurda için nakit' olarak bilinen yeni otomobil satışlarına destek programı pazartesi günü sona erecek. 'Hurda için nakit' programı yeni araç alacaklara, eski araçlarını getirmeleri karşılığında 4 bin 500 dolara varan indirim sağlıyor. Program çerçevesinde 457 bin araç satıldı ve bu araçlara 1.9 milyar dolar indirim sağlandı. Program için toplam 3 milyar dolar fon ayrılmıştı.

Ev kadınına taksi ile ulaşıp, tahvil satacak
Japonya devlet tahvillerine daha fazla yatırımcı çekebilmek için taksi kabinlerine reklam vermeye başladı. Uygulama ile özellikle ev kadınları ve emekliler hedefleniyor. "hükümet tahvilleri bir kez daha gözatmayla değer" sloganıyla hazırlanan broşürlerde, Japon NHK televizyonunun eski sunucusu 37 yaşındaki Junko Kubo'nun fotoğrafı da yer alıyor. Bireylerin tahvil alabilmesi için bankada 10 bin yen tutarında hesabı ya da 106 dolarının bulunması gerekiyor. Hükümet televizyonlara da reklam vermeyi planlıyor

30 milyon $'lık ABD'li sayısı % 24 azaldı

Dünyada özellikle son 30 yılda hızla artan gelir eşitsizliği ekonomistlere göre küresel krizin patlak vermesi ile yavaşladı. Merrill Lynch Wealth Management ve CapGemini'nin verilerine göre geçen yıl en az 30 milyon dolarlık servete sahip ABD'lilerin sayısında yüzde 24 azalma yaşandı. Aralarında Bill Gates ile yatırımcı Warren Buffet'nin de yer aldığı çok sayıda ünlü işadamının milyarlarca dolarlık varlıkları ekonomik krizin etkisiyle değer kaybına uğradı.

BİZE ULAŞIN