Dokunmatik ekranlar cepten dizüstüne kaydı

Cep telefonunda iPhone ile başlayan dokunmatik ekran sevdası şimdi de dizüstü bilgisayar ile devam ediyor. Parmakların dokunuşunu algılayan çoklu dokunma fare ve tuş takımı kullanmayı unutturuyor. 3G uyumlu SIM kart takılan dizüstüler yaygınlaşıyor

Dokunmatik ekranlar cepten dizüstüne kaydı, 3G'li SIM kartlarla mobil yetenekleri arttı. Dizüstü bilgisayar kullanımını parmak uçlarına taşıyan dokunmatik ekranlar, parmakların dokunuşunu algılayan dokunmatik yüzeyler ve 3G SIM kartlı yeni tasarımları ortaya çıkarıyor. Parmakların değişik dokunma kombinasyonuna göre fare kullanmadan dizüstü bilgisayar kullanmayı sağlayan multitouch (Çoklu dokunma) özelliği resim, yazı ve grafiklerin üzerinde işlem yapılmasını kolaylaştırıyor. HP, Toshiba, Dell gibi firmalar dokunmatik ve çoklu dokunma özelliğine sahip 3G uyumlu dizüstüleri piyasaya sürmeye başladı. Dokunmatik ekranlar kağıda not alır gibi yazı yazmayı kolaylaştırırken, 3G uyumlu SIM kartlar kapsama alanı olan her yerde internet bağlantısı sunuyor.
Multitouch: Ekranda aynı anda işlem yapmak için 2 veya 4 parmakla dokunarak farklı işlemler yapmayı sağlayan çoklu dokunma teknolojisidir. Fare veya tuş takımını daha az kullanarak işlem yapmayı sağlıyor. Öncü cihaz iPhone oldu. Apple ile birlikte HP, Dell, Toshiba gibi pek çok firma tarafından kullanıldı.
Dokunmatik ekran: Dokunmatik ekranlar el yazısını algılayan genelde kalemle kullanılan yeni ekran teknolojisidir.

TEKNOLOJİ TIR'INDA DOKUNUŞ
Cep telefonu ekranındaki yeteneklerin artması, dizüstü bilgisayarlarla akıllı telefonların arsındaki farkın azalmasına neden oluyor. Tüketiciler dizüstü ve masa üstü bilgisayardan daha farklı özellikler de bekliyor. HP'nin Microsoft ile yaptığı işbirliği sonucu Touchsmart serisi masaüstü bilgisayarlar 2 yıl önce piyasaya çıktığında farklı seçenek oluşturmuştu. HP'nin Türkiye'de kullanıma sunulan bilgisayarları restoran veya barlarda müzik kutusu olarak kullanılıyor. 19-21 Ağustos tarihlerinde Çeşme'de teknoloji severlerle buluşan HP tırında, yeni dokunmatik ve 3G uyumlu dizüstü bilgisayarlar tanıtıldı. Tanıtım sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan HP Kişisel Sistemler Ülke Müdürü Ertuğ Ayık, beklediklerinin üstünde taleple karşılaştıklarını ifade ederek, "HP, dokunmatik ekrana ciddi oranda yatırım yapıyor. Ekim'de yeni ürünlerimiz de piyasaya çıkacak. Dokunmatik ekranlı bilgisayarların öncüsü HP oldu. Talep beklenenin de üzerinde, ilk partide 1500 adet gelmişti. Multitouchların masaüstü modellerinde satışımız 6-7 bini buldu. Türkiye'de çeyrekler itibariyle 300-350 bin dizüstü, 350-400 bin masaüstü bilgisayar satılıyor" dedi.

BİZE ULAŞIN