'Rusya'nın gazla tehdit ettiği yorumları gülünç'

Yüzde 71'i Gazprom'un olan Bosphorus Gaz Genel Müdürü Metin Şen, Rusya'nın gazda tehdit haline geldiği yorumlarını gülünç bulduğunu belirtti

Son dönemde Gazprom ile yapılan anlaşmalar çerçevesinde SABAH'a bilgi veren Bosphorus Gaz Genel Müdürü Metin Şen, yapılan bu anlaşmaların ardından Gazprom'un Türkiye'de çok daha etkin ve dominant olacağı yorumlarını gülünç bulduğunu söyledi. Karşılıklı ticari ilişkilerin bulunduğunu belirten Şen, "Biz alıcıyız onlar da satıcı dolayısıyla karşılıklı bir ilişki var" dedi. Şen Mavi Akım yapılırken Türkiye'deki siyasilerin yargılandığını, aynı şekilde bu konunun Rusya'da da gündem maddesi haline geldiğini hatırlatarak, "Ancak bugün baktığımızda Mavi Akım Türkiye'yi kurtaran proje olmuştur" diye konuştu.

BİN MEGAVATLIK SANTRAL
Şen Ailesi olarak gaz ithalatı, ticareti, depolama ve doğalgaz çevrim santralları ile ilgilendiklerini ifade eden Şen, 2015 yılına kadar 2 bin megavat büyüklüğünde iki gaz çevrim santralı yapacaklarını söyledi. Bu konuda Türkiye'nin en büyük iki elektrik üretici firmasıyla ön anlaşma imzaladıklarını kaydeden Şen Gazprom ile ortak olarak 2011 yılında devredilmesi beklenen 6 milyar m3'lük gaz ithalat kontratının da bir bölümünü almak istediklerini ifade etti. Şen, "Biz şu anki mevcut 750 milyon m3'lük kontratımızla birlikte 2012 yılında toplam 4 milyar m3'lük gaz ithalatı yapmayı hedefliyoruz. Bu gazı da kendi santrallarımıza ve büyük müşterilerimize vermeyi planlıyoruz" diye konuştu. "Burada devredilmesi beklenen 6 milyar m3'lük gazın tamamını almayı hedeflemiyoruz" diyen Şen, "Doğalgaz ithalatının serbestleşmesi söz konusu olursa fiyatlar da ucuzlar. Biz ilk özel havacılık şirketlerinden birisini kurmuştuk. O zaman da THY batacak gibi söylentiler ortaya çıkmıştı. Ama öyle olmadı. THY yolcu sayısını ve kapasitesini artırdı. Diğer özel şirketler de sağlıklı yapıdalar bugün ve neticede bilet fiyatları ucuzladı" dedi.

BİZE ULAŞIN