Kaçak akaryakıt avı başladı markasız depolar kapandı

Maliye, akaryakıt istasyonlarını takibe aldı. 6 tank mühürlendi, 17 firmaya para cezası kesildi

MALİYE Bakanlığı akaryakıt kaçakçılığının önüne geçebilmek için bütün istasyonlardaki satışları elektronik ortamda takibe aldı. Maliye Gelir İdaresi Başkanlığı, kaçak akaryakıt depolarını kapatırken, 6 tank mühürlendi. İncelemelerde, tahlilleri geçersiz çıkan firmalar Enerji Piyasası Denetleme Kurulu'na (EPDK) bildirildi. EPDK da 17 firmaya para cezası kesip adli soruşturma için savcılıklara havale etti. EPDK'dan da elde edilen bilgilerden hareketle 5 depolama lisansına sahip tesisin başka bir iş yaptığı belirlendi. Yaklaşık bine yakın numunenin alındığı operasyonda ülke genelinde 77 adet lisanslı yerde 387 adet tank ve deponun fiilen envanteri çıkarıldı.

3.3 MİLYON TL CEZA KESİLDİ

Gelir İdaresi Başkanlığı'nın 2008 yılı faaliyet raporuna göre de akaryakıt kaçaklığı üzerine hazırlanan 20 raporda 26.4 milyon liralık matrah farkı tespit edildi ve bunlar için 1 milyon 712 bin lira ceza kesilmesi talep edildi. Perakende satışlardaki vergi kaybının önlenmesi için geliştirilen ödeme kaydedici cihazların kullanılması da inceleme alındı. İncelemelerde toplam 3 milyon 334 bin TL ceza kesildi.

Benzine son dakika zammı
25 Haziran'da aldığı kararla başlatılan "tavan fiyat'' uygulaması yarın sona erecek olan Enerji Piyasası Danışma Kurulu (EPDK) akaryakıt bayi tavan fiyatına benzinde 2 kuruş, motorin ve kırsal motorinde 3 kuruş artırdı. EPDK, 22-24 Ağustos günleri için, 95 oktan kurşunsuz benzinde bayi tavan fiyatını 3.26 liradan 3.28 liraya, dağıtım tavan fiyatını da 3.11 liradan 3.14 liraya çıkardı. Motorinin bayi tavan fiyatı 2.66 liradan 2.69 liraya, kırsal motorinin bayi tavan fiyatı ise 2.52 liradan 2.55 liraya yükseltildi.

BİZE ULAŞIN