Trichet: Rehavete kapılmayın sakın

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean- Claude Trichet, politika yapıcılardan daha sıkı düzenlemeler istedi

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet, küresel ekonomi toparlanırken politika yapıcıların rehavete kapılmasınden endişe duyduğunu söyledi. ABD'nin Wyoming eyaletindeki iki günlük merkez bankası başkanları toplantısının kapanışında konuşan Trichet politika yapıcılardan krizden ders almalarını ve artık daha sıkı düzenlemelerin peşinde koşmalarını, rehavate kapılmamalarını istedi.

YANIT MUCİZEVİ OLDU

ABD'nin Wyoming eyaletinde dünryanın en önemli merkez bankalarının 35 üst düzey yetkilisi bir araya gelerek küresel ekonomiyi tartıştı. Amerikan Merkez Bankası Başkanı Ben Bernanke, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet ve Japonya Merkez Bankası Başkanı Masaaki Shrikawa ekonomistlerin eleştirilerine yanıt verdi. Krizi öngördüğü için adı 'Kahin'e çıkan Nouriel Roubini, Avrupa Merkez Bankası'nı faizleri indirmekte geç kalmakla eleştirdi. Trichet 20 sayfalık yanıtında merkez bankalarının krize karşı aldığı önlemlerin ''mucizevi'' olduğunu savundu. Ekonomik toparlanmanın sürdürülebilir olduğunu söylemek için çok erken olduğunu kaydeden Trichet, politika yapıcıların güveni yeniden inşa etmeleri için çaba sarfetmeye devam etmeleri gerektiğini belirtti. ''Biraz tedirginim'' diyen Trichet, ''Şimdilik orada burada bazı yeşil filizlerimiz var. Ancak buna rağmen normale dönmeye yakın bir noktada bulunuyoruz'' şeklinde konu

Faizde değişiklik beklenmiyor
AVRUPA Merkez Bankası'nın eylül ayındaki para politikası toplantısındada yüzde 1 seviyesindeki faiz oranlarını değiştirmesi beklenmiyor. Trichet faizde değişiklik yapmak yerine hali hazırda alınan önlemlerin yansımalarını görme taraftarı.

BİZE ULAŞIN