Borsada her şey iyi görünüyor...

BORSALAR her gün yeni bir zirve yaparak kapanıyor. İMKB dün 48 bini de aştı. Peki 7 ayda yüzde 100'ün üzerinde artan İMKB yanında diğer borsalar da rekorları ve performanslarıyla parmak ısırtıyor Piyasalardaki iyimserliğe bir destek de merkez bankaları başkanlarından geliyor Kötümserler 'Henüz her şey bitmedi' diyor. Çünkü daha ABD ve Avrupa'da bankalar toksik varlık sorununu çözemedi ve patlayan bütçe açıklarından nasıl kurtulunacağı belirsiz. Korkulan faiz artırımında ilk kararı İsrail aldı YÜKSELİŞİN devam edeceğini savunanların sayısı her geçen gün artıyor. Krizde düşüşün abartıldığını ve durgunluktan çıkılmak üzere olunduğunu savunan iyimserler, durumun açıklanan her veriyle güçlendiğini söylüyor

Global krizin güven krizine dönüştüğü Eylül 2008'den bu yana neredeyse bir yıl geride kaldı. Gelen veriler ekonomistlere göre krizde en kötü geride kalırken borsalar son sürat yükseliyor. Her gün piyasalar yılın yeni zirvesini yapıyor. Esen iyimserlik rüzgarı ile kötümserler 'demode' oldu. Şimdi, hisse senetlerine yeni zirve yaptıranların sesleri daha yüksek çıkıyor. Borsalardaki yükselişi desteklemek için ise küçümsenmeyecek birçok sebepleri var.

DESTEKLEYEN VERİ ÇOK

Hisse senetlerindeki hızlı yükseliş birçok veri tarafından da desteklendi. Daralmanın hız kesmesi ve üçüncü çeyrekte bazı ülkelerde büyümenin başlayacağı beklentisi ile emtia fiyatları yükselmeye başladı. Krizde 40 doların altına inen Brent Petrol fiyatları bugün 75 doları zorluyor. Krizle birlikte yakından takip edilmeye başlanan bakır fiyatlarının yılbaşından bu yana gösterdiği performans ise çok daha dikkat çekici: Yüzde 110! Hisse senedinin boğaları, yükselişi desteklemek için daha birçok koza sahip: Piyasalardaki oynaklığın azalması ve risk iştahının artması (80'i geçen korku endeksi VIX, bugün 25'e geriledi), ülkelerin borç ödeyememe riskini ölçen CDS'lerin hızla gerilemesi, kuruyan banka kredilerinden gelen ilk hayat sinyalleri (Tarihinin en düşük seviyesine inen Libor faizleri), hızla düşen faiz oranları nedeniyle hisse senetlerinin iyi bir alternatif yatırım aracı olması gibi...

REKOR ÜZERİNE REKOR

Tüm bu verilerle borsalar rekor üzerine rekor kapanışlar gerçekleştiriyor. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın (İMKB), yükselişine başladığı 9 Mart'tan bu yana yüzde 100'ün, yılbaşından bu yan ise yüzde 78'e yakın kazandırdı.

BORSACILARIN MUTLULUK KAYNAĞI VERİLER

Krizin en büyük nedeni şişen konut fiyatlarının dipten dönmesi. ABD'de 2. el konut satışları 4 aydır yükseliyor.
1
Küresel çapta düşen faizler. İşin ilginci veriyi aslında kötümserler de endişe ile izliyor.
2
Risk alma iştahını gösteren korku endeksi yani VIX. Kriz öncesi seviyesine geriledi.
4
Euro bölgesi imalat endeksleri Ağustos'ta beklentilerin üzerinde arttı.
3
Emtia fiyatları toparlanma senaryosunu teyit ediyor. Bakır ve petrol fiyatı yükselişini sürdürüyor.
5
Ülkelerin ve şirketlerin ekonomik riskini ölçen endeksler hızla geriledi.
6
Dünyaya ek olarak Türkiye'de Merkez Bankası'nın faizi % 7.75'e çekmesi borsaya ilgiyi artırıyor. Kredi faizlerinin düşmesiyle üretimde canlılık bekleniyor.

BİZE ULAŞIN