'Dedi bağa, dedum ona' ile tur geçti, zam bugüne kaldı

Toplu görüşmelerin 5'inci turunda mali hakların görüşülmesinin bugüne bırakılması kararı alındı. Sendikalar, enflasyon farkı kadar yapılacak % 2.3'lük bir zam teklifine karşı çıktılar

Salı 26.08.2009
Güncelleme: Çarşamba 26.08.2009
ABONE OL
Toplu görüşmelerin 5'inci turu dün yapıldı. Hükümet, memurlara gelecek yıl için yapılacak zam teklifini bugün masaya getirecek. Başbakanlık Merkez Bina'da gerçekleştirilen toplu görüşmelerin 5. tur toplantısında mali haklarla ilgili görüşmelere bugün saat 14.00'te devam edilmesi kararlaştırıldı. Hükümetin memur maaşlarına gelecek yıl yapılacak zam konusundaki teklifini bugün sendikalara sunacağı bildirildi.

ENFLASYONUN ALTI OLMAZ

Toplantı sonrası açıklama yapan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, toplantıda hükümetten mali ve sosyal haklarla ilgili herhangi bir teklif almadıklarını söyledi. Toplantının bugün saat 14.00'de devam edeceğini belirten Akyıldız şunları söyledi: "Ben Karadenizliyim. Karadeniz şivesiyle bugün ne yaptığımızı size açıklamak istiyorum. 'Dedi bağa, dedum ona' politikasıyla sadece birbirimize diyeceğimizi dedik ama ayın 15'inden bugüne kadar Kamu İşveren Kurulunun kamu çalışanlarının beklentilerine cevap verecek mali ve sosyal haklarla ilgili herhangi bir teklifini alamadık. Bunun yarına ertelenen toplantıda dile getirilmesini umut ediyoruz." Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu ise hükümetin bir teklifle gelmemesinin sağlıklı bulmadığını belirterek, "2010 yılı için hedef enflasyonun altındaki bir rakam, sağlıklı, geleceği gören bir rakam olamayacaktır" açıklaması yaptı.